Rezarta Skifteri, diplomuar n Akademin e Arteve n Tiran pr dizajn tekstil n vitin 2000 dhe e pajisur me nj diplom ndrkombtare n po t njjtin vit, sht nj nga emrat m t njohur n modn shqiptare.

Atelieja e saj sht nga me t preferuarat pr shum artist dhe organizator t evenimenteve t mdha n vend.

Nj klient mund t deshiroj nj veshje sportive, klasike, preta-porte, e deri tek kostumet e banjs dhe aksesor t tjer.

Por ajo q spikat n sfilatat e Rezarta Skifterit sht stili Houte Couture Alta Moda, nj stil ku veshjet edhe vishen, edhe jo.

N sfilatat e saj Rezarta Skifteri ka guxuar t sjell gruan e viteve ’30, transparente, sensuale, luksoze, me dantella e gur t cmuar.

Gruas “Made in Skifteri” pervecse delikate dhe shum shik, i shtohet doza glamur.

E preferuar pr stilin e saj, ajo terheq vmendjen e botuesve t cilt e zgjedhin pr kopertina revistash t rndsishme n vend, ku nje sy stilisti si ai i Rezartes sht i besueshm pr t’u kujdesur mbi imazhin e personazheve t zgjedhur.

Megjithse e angazhuar pr or t tra gjat dits, ajo nuk i mohon vetes shoqerin e mikeshave t saj m t mira, me t cilat ndan ort kryesisht t fundjavs, udhtimet apo emocionet e aktiviteteve t ndryshme.

Mira sht njra prej tyre, e cila rrfen plot entuziazm shoqrin shumvjecare me Rezartn.

“Rezin e njoh prej nj kohe shum t gjat dhe m ka
prshtypje se Rezi sht shum e thjesht, shum dashur dhe e sinqert”, shprehet Mira.

Nj tjetr mikesh e ngusht e Rezarta Skifterit sht Gena, e cila pranon se t qenurit nna i ka lidhur m tepr me njera-tjetrn.

T kesh nj mike si Rezarta ka plot avantazhe, sepse prvec t tjerash je e orientuar ku t drejtohesh nse t duhet nj veshje pr cdo rast, por me dor t spikatur stilisti.

“Gjja tjetr q na lidh neve jan vajzat tona q n kemi n krah dhe ndajm shum probleme q kemi me fmijt tan”, thot Gena.

Pas nj gruaje t fort, ambicioze, gjithnj me nj buzqeshje t madhe n fytyr dhe me sy q t ftojn ta njohsh m mir, fshihet nj mama e cila prkujdeset deri n detaje q vajzs s saj 3 vjecare t mos i mungoj asgj.

Nj jet e lumtur bashkshortore dhe nj rol prej nne t prkushtuar e plotsojne figurn e nj emri q jemi msuar ta dgjojm gjithnj pas krijimeve origjinale dhe modeleve n pasarela n kto vite zhvillimi n Shqipri.
Foto