brbrAnetari i Parlamentit Evropian dhe Raporteri per Shqiperine Knut Fleckenstein zgjodhi qe ne konferencen per shtyp te nenvizoje rendesine e realizimit te reformes ne drejtesi Sipas perfaqesuesit te Parlamentit Europian reforma ne drejtesi ka rendesi per te permiresuar rezultatet ne luften kunder korrupsionit por edhe klimen ndaj biznesit e per me teper eshte rruga e vetme per integrimin e Shqiperise ne BE brbr
brbrNese qeveria dhe opozita do te miratojne reformen ne drejtesi ne gjysmen e pare te vitit te ardhshem une personalisht do te mbeshtesja hapjen e negociatavebrbr
brbrEurodeputeti eshte shprehur optimist edhe per arritjen e nje marreveshje per dekriminalizimin proces per te cilin ai negocioi nje vit me pare se bashku me Eduard Kukan e qe u finalizua me kthimin e opozites ne kuvendbrbr
brbrBesoj se shume shpejt kjo ceshtje do te finalizohetbrbr
brbrNe rast se te gjithe perqendrohen tek permbajtja atehere kompromisi mund te ndodhe edhe brenda ketij vitibrbr
brbrDhe duket se vizita ne Tirane i ka lene pershtypje pozitive raporterit te Parlamentit Europianbrbr
brbrMesazhi im per koleget e mi ne Parlamentin Europian ne Komision dhe Keshill do te jete se pavaresisht te gjithe perplasjeve mes qeverise dhe opozites pavaresisht veshtiresive une vertet kam pershtypjen se politikanet shqiptare duan vertet te ecin perpara duan te bejne reforma te suksesshme dhe qe vendi te jete gati per anetaresim ne BE dhe ne nga ana jone duhet ti mbeshtesimbrbr
brbrReforma ne drejtesi eshte theksuar nga te gjithe perfaqesuesit e Brukselit si testi ky per hapjen e negociatave per anetaresim dhe pritshmerite e qeverise jane qe vitin e ardhshem kur reforma te kete kaluar ne Parlament Komisioni Europian te rekomandoje hapjen e tyrebrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
br