Kosova pas shum prpjekjeve t saj t mdha dhe pas angazhimeve t bashksis ndrkombtare n lidhje me zgjidhjen e statusit t saj ,si duket tani ka hyr n nj kapitull t trishtuar t historis s saj m t re .Kjo vjen si rezultat i dembelis s elits politike kosovare, i krenaris dhe etjes ruse si dhe i shfrenis dhe ndrrave t politiks serbe.Ky tundim i vazhdueshm q vjen nga politika dhe diplomacia ruse tregon qart se ajo sht duke u munduar ta vshtirsoj dhe komplikoj terrenin dhe njkohsisht duke krkuar at q as kafsha nuk krkon, pra nxitjen dhe ndarjen e interesave brenda sllavizmit t realizoj ndrrn e saj t ndikimit n Ballkan dhe Europ nprmjet ktij procesi mjaft kompleks por edhe historik.

Ndrkaq vazhdimi i negociatave sht nj loj e pist e krkess ruse q t blej koh t punoj nn dhe t gjej vrimn e miut q ta rris at duke manipuluar me vullnetet historike t popujve liridashs.N ann tjetr t habit fakti se si bashksia ndrkombtare e lmon krkesn ruse dhe dshirat e saj mjaft ironike , pastaj sht tepr e paarsyeshme se si politika e unionit europian mbshtet kt krkes e cila nxit dhe hap probleme t tjera. Duhet t kihet parasysh nga elita politike Kosovare dhe respektivisht ekipi i unitetit q ta ken si prioritet madhor gjat negociatave q do zhvillohen pr 120 dit , objektin m t madh dhe synimin e tyre t qart t politiks dhe vullnetit t popullit i cili dshiron t jetoj i lir dhe i pavarur , sepse ka gjasa q rrugtimi i Kosovs t marr kahje tjetr dhe ata tani mund t gjenden para aktit t kryer. sht shum e mundshme q n tavolinn e bisedimeve q do zhvillohen ndrmjet pals kosovare dhe serbe t hidhet nga trojka SHBA-BE dhe Rusi modeli i ndarjes, kjo sht ajo q shpesh n diplomaci ndodh pra rikthimi i cshtjeve n tryezn e dy palve ashtu q palt t mospajtohen ose t pajtohen n mes dy rrugve ose ndarje t plaks ose vazhdim i gjendjes ekzistuese respektivisht ngrirjes s tyre.N rast se n negociatat e ardhshme 120 ditore vihet n tavoline ndarja, ather shqiptart e Kosovs duhet t heqin dor nga ky model ngase do na prsriste Bosnjn e dyt apo ndonj konflikt t ngrir, ose n fund t fundit do na nxiste ne q t krkojm bashkim me shtetin shqiptar.Gjat kohs s atyre 120 ditve n mes pals kosovare dhe serbe bisedimet do mund t futen ne binare te dyfisht ose n binar t shumfisht si rezultat i mosmarrveshjeve apo edhe ndryshimeve t qasjes n bisedime q do aplikohen , ndrsa seriozitet t bisedimeve nuk do ket kurr sepse asgj nuk kemi t prbashkt me serbt e aq m pak me rust.Gjithashtu duhet ti druhemi direktivave t rradhs t cilat do mund ti ndryshojn pikat q jan vn nga Grupi i Kontaktit dhe bazamenti i pakos s Ahtisaarit, sepse gjat ktyre negociateve mund t krkohet ndonj lvizje e vogl e q do ishte e madhe pr Kosovn dhe t ardhmen e saj, pra mund t krkohet nj republik e Kosovs por pa sovranitet , apo nj Kosov as e Serbis as e vet kosovarve, por me nj kontroll europiano-amerikan deri n pafundsi apo mund t lvizin edhe n at t ndarjes s plakave q sht m e mundshmja n kt proces.

T gjith e din se kur bhet ndrrimi i personelit dhe rishikimi i diplomacis dhe politiks n raport me zgjidhjen e shtjeve e ne kete rast te statsusit t Kosovs ather nuk pritet asgj tjetr vec qasjes s ktij procesi nga anash apo edhe jasht logjiks s propozuar m hert nga Ahtisaari i cila ishte kompromisi m i madh n historin e politiks dhe diplomacis s popujve apo shteteve.Prandaj prfshirja e njerzve t tjer n kt proces me ide t reja e q n fakt jan t vjetra n procesin negociator psh trojka e dal nga Grupi Kontaktit pr ta uar prpara zgjidhjen e statusit t Kosovs sht nj dush i ftoht pr paln kosovar e nj dush i nxeht pr paln serbe dhe nj dush i vakt pr rusin, asgj nuk mund t dal nga jo q nuk ka dal as nga koha kur sht biseduar me ndrmjetsimin e emisarit Ahtisaari, asgj t re nuk pritet n kto negociata 120 ditsh prve se daljes nga pikat e propozuara nga emisari Ahtisaari.Si duket kjo koh shtes pr negociata do te vazhdoje ti ushqej shpresat e mdha dhe t rrejshme serbe , dhe njkohsisht lnja e dors s lir nga ana e Rusis ,e cila na on n at se Serbia dshiron ta prek ndrrn e cila sht e paaritshme ndrsa Rusia dshiron t krijoj nj diplomaci personale dhe ajo t jet e paprekshme dhe e pazbuluar nga t tjert. Politika e paarsyshme dhe prfituese si dhe diplomacia personale Ruse u shfaq n pikn e fundit dhe afr vendimit t statusit t Kosovs , kjo erdhi si rezultat dhe tani sht
delikate problemi i krenaris s flliqur ruse kjo krenari vjen nga ngritja e ngadalshme e saj dhe nga hulumtimi i terrenit n mnyr demoniake , sepse ktu sht qllimi i fantazms s ndrhyrjes s diplomacis ruse n kt cshtje mjaft t rndsishme pr Europn dhe Ballkanin .Pas gjith ksaj, krejt n fund mund t themi se kjo sht koha e arsyeshme t vendoset pr fatin e Kosovs si shtet i pavarur , sepse hert a von do t jet detyrim pr bashksin ndrkombtare dhe Rusin ta njohin pavarsin e saj. Sepse gjat ksaj periudhe n lodhje me statusin e Kosov bashksia europiane sht e bllokuar nga pavendosmria dhe konflikti i intersave ndrmjet antrve t saj , ndrsa n ann tjetr Kosova sht nj domosdoshmri europiane , kshtu q nse kjo nuk mund t ekzistoj ather ajo duhet shpikur n t ardhmen sepse pa Kosovs Bashkimi Europian dhe Ballkani do jen sikur nj trup pa zemr. Ndrsa moszgjidhja e statusit t Kosovs tani dhe mnjher n mnyrn e drejt t saj , do ishte fatkeqsia m e madhe ballkanike dhe europiane.