Liri Berisha: Brezat e rinj, në gjurmët e Nënë Terezës. Në sheshin Nënë Tereza, memorial për shenjtorenPr shqiptart dje ishte dita e par n historin postdiktatoriale q kremtimi i 100 vjetorit t lindjes s Nn Terezs t kishte kaq dashuri. N nj koh me gjith botn, kjo dashuri ju ishte mohuar shqiptarve por dhe shenjtores, humanistes s Kalkuts. Dita e djeshme, dita e lindjes s Nn Terezs u kthye n nj dit mrekullie, duke kuptuar m n fund se ccfar ka pasur n zemr shenjtorja, duke qen edhe si ndjes publike, por dhe rehabilitim moral pr “zbimin” e gjat nga Shqipria. Dje, nga Kalkuta, ajo zbriti n tokn am pr pavdeksin e veprs s saj. Nj qendr muzeale do t ngrihet n sheshin “Nn Tereza” n nder t jets dhe veprs s misionares s madhe shqiptare. Pikrisht n 100-vjetorin e lindjes s saj sht prezantuar edhe projekti arkitekturor i ktij memoriali, nj nism e fondacionit kulturor “Nn Tereza”. T pranishm n prezantimin e projektit ishin edhe prfaqsues t jets politike e kulturore, prfaqsues t komuniteteve fetare, trupit diplomatik, studiues etj. N fjaln e saj, presidentja e fondacionit “Nn Tereza”, znj. Liri Berisha, e ka cilsuar ngritjen e ktij memoriali si nj shtpi e vlerave t kombit. N fjaln e rastit n prkujtim t veprs s Nn Terezs, Liri Berisha u shpreh se brezat e rinj duhet q t ecin n gjurmt e saj. Ndr t tjera, bamirsja shqiptare u prcaktua prej znj. Berisha edhe si Ambasadorja e Paqes. I pranishm n kt ceremoni, ministri i Turizmit, Kulturs Rinis dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferaj, pohoi se kjo qendr, q do t nis t ndrtohet n fillim t vitit t ardhshm, do t jet prcjellse e mesazhit t dashuris. Memoriali do t jet nj qendr muzeale n nderim t vlerave m t bukura dhe universale shqiptare.


Berisha n meshn e Katedrales “Nn Tereza”, n Vaun e Dejs


Kryeministri Berisha, i shoqruar nga bashkshortja e tij, znj. Liri Berisha, ndoqi dje meshn e mbajtur n nderim t 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs n Katedralen e t Lumes Nn Tereza, n Vaun e Dejs. Fillimisht, Kryeministri Berisha vendosi nj buqet me lule n shtatoren e Nn Terezs n qendr t qytetit dhe pas meshs mbajti nj fjalim prshndets, n t cilin u shpreh: “Kjo mesh sht nj nderim i thell pr gruan q i dha m shum se kushdo tjetr kombit t vet, ndaj dhe e cilsoi kt dit si historike. Nn Tereza nderohet me mirnjohje t thell n mbar botn, pr dashurin dhe dhembshurin e pakufishme q diti t dhuronte. Gonxhja e kombit ton eli n luginat dhe kodrat e Darjeelingut, por lulzoi n Kalkutn e Indis, n megapolin e dhembjes, vuajtjes, mjerimit, sakrifics njerzore. N nj nga veprat e saj t shumta ajo shkruan: “Nj dit m’u duk se po hyja n parajs. Dera u hap, por tek dera m priti Shn Pjetri dhe m tha se ktu nuk ka t varfr dhe t vuajtur. Un u ktheva srish n Kalkut, mes t varfrve t mi”. Berisha shtoi se n histori jan t shumt ata q kan luftuar varfrin, qeveri, shoqri civile, institucione fetare, por n mbretrin e Nn Terezs, prve asaj dhe motrave t saj, Krishtit q ajo e shihte n do njeri, t tjert mungonin. “Ndaj dhe sot ajo nderohet me nj shenj mirnjohje t pakufishme nga mbar njerzit e qytetruar t bots. Ajo ishte gonxhja e kombit dhe shqiptart duhet ta din se ajo do dit sht lutur pr nnn e saj, e cila e mkoi me at dashuri q ajo pushtoi mendjet dhe zemrat e njerzve t qytetruar n mbar botn; sht lutur pr familjen e saj; sht lutur pr Shqiprin dhe shqiptart do dit”, - deklaroi z. Berisha. N kt mnyr n 100-vjetorin e lindjes, e gjith bota, nga India n Tiran, kremtoi dje 100-vjetorin e Nn Terezs, murgeshs shqiptare e cila u b simbol universal i bamirsis pr t varfrit me arom shenjtoreje. Mngjesi nisi me meshn e prshpirtshme n Kalkuta t Indis. Nju Jorku u b qyteti m i zbukuruar me ngjyrat bardh e blu, pr t vazhduar me nj sr aktivitetesh n t gjith botn: n Shqipri, Kosov, Maqedoni dhe Shtete t Bashkuara t Ameriks.“RRUGA E JETS SIME”Vargje dhe fjal t zgjedhura kushtuar Nn Terezs recituar nga aktorja Roza Anagnosti kan hapur koncertin e mbrmshm “Rruga e jets sime”, n Teatrin e Operas dhe Baletit i organizuar nn kujdesin e veant t Kryeministrit Sali Berisha. Ndrsa nj kolon zanore ka shoqruar aktoren, nga knga popullore q e belbzoi aktorja tek fragmenti muzikor i Imzot Mikel Koliqit, si dhe tek Ave Maria e Gjon Simonit. Frymzime kristiane kan shoqruar mbrm koncertin, ku sopranoja Mariana Leka dhe Kori i Burrave kan knduar forcn e fatit, nga “La vergine dei angeli” t Verdit. Ndrsa koncerti ka kulmuar me grupin indian t ardhur enkas pr kto kremtime me muzikn raga, dy lutje tradicionale indiane, ashtu si lutej edhe Nn Tereza.“Rruga e Paqes”, projekti pr nder t Nn Terezs“Rruga e Paqes”. Ky sht projekti m i ri shqiptaro-italian q do t ndrmerret pr nder t 100-vjetorit t lindjes s bamirses shqiptare Nn Tereza. N nj ceremoni t organizuar dje paradite n Presidenc, Presidenti i Republiks, Bamir Topi, informoi se sot do t vendoset guri simbolik i projektit, i cili pritet t nis zyrtarisht n tetor t ktij viti.
N aktivitet merrnin pjes edhe prfaqsues t Korpusit Italian t Paqes, kryebashkiaku i Tirans, Edi Rama, njkohsisht kryetar i Partis Socialiste, si dhe personalitete t shquara shqiptare. N "Rrugn e Paqes", q do t ndrtohet n nderim t Nn Terezs, sipas Presidentit Topi, do t vendosen shum gur, q do t mbajn firmn e presidentve t mbar bots, si simbolik e vullnetit t tyre pr paqen dhe tolerancn. Kreu i shtetit u shpreh se Nn Tereza sht dshmia se n ’lartsi morale mund t ngrihet njeriu shqiptar. I pranishm n ceremonin e posame pr 100-vjetorin e lindjes s Nn Terezs, kryetari i bashkis falnderoi Presidentin e Republiks, Unionin e Paqes pr Rrugn, e cila do t kujtoj prher kt figur madhshtore. Me rastin e 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs, ambasada italiane nprmjet bashkpunimit italian dhe Bashkis s Tirans prezantuan iniciativn “S bashku pr sheshin Nn Tereza”, projekt i cili synon rehabilitimin e qendrs historike t kryeqytetit. Ky aktivitet i paraprin konkursit ndrkombtar q do t zhvillohet pr idet projektuese pr ristrukturimin arkitektonik t sheshit “Nn Tereza” dhe sheshit “Italia”.
Portretet e Nn Terezs n Parlamentin e KosovsMe rastin e 100-vjetorit t lindjes s Nns Terezs, nn kujdesin e veant t kryetares s Kuvendit t Shqipris, Jozefina Topalli, dje n mjediset e Kuvendit t Republiks s Kosovs, u hap ekspozita e piktorit Gjovalin Paci, me piktura portretesh t ksaj humanisteje t madhe shqiptare. Autori i ekspozits, Gjovalin Paci, theksoi se ideja pr organizimin e saj daton q nga viti 2006, e mbartur npr koh q nga vizita e Nn Terezs n Shkodr n fillim t viteve ‘90 t shekullit t kaluar. Sipas Pacit, kjo ekspozit, e punuar n teknikn e akrilikut, prbhet nga disa cikle, t cilat e pasqyrojn Nn Terezn n jetn e saj fmijrore, n momentet prpara lidhjes s saj shpirtrore me humanizmin, si humaniste dhe pas vdekjes. Piktori Paci theksoi se ekziston ideja q e njjta ekspozit t hapet edhe npr qendra t tjera t rndsishme rajonale e evropiane. Prfaqsuesi i Kuvendit t Republiks s Shqipris, Pjerin Kiri, ndrkaq, duke falnderuar stafin e Kuvendit t Kosovs pr mbshtetje, shfaqi besimin se kjo ekspozit, edhe n Kuvendin e Kosovs do ta ket suksesin q e ka arritur n Kuvendin e Shqipris.
Papa Benedikti: Nn Tereza, dhurat pr botn


Papa Benedikti i 16-t i shkroi dje nj letr drejtueses s misionit “Nn Terez” me rastin e 100-vjetorit t lindjes s humanistes s madhe shqiptare. N letr, Papa Benedikti shprehet se Nn Tereza ishte nj dhurat pr Kishn dhe pr gjith botn.
Benedikti i 16-t bn thirrje q misioni i Nn Terezs t vijoj nga murgeshat n shrbim dhe prulje ndaj t varfrve dhe shtresave njerzore n nevoj n t gjith botn.
Nn Tere