M shum se 500 pacient paraqiten do dit n urgjencat e infektivit, kardiologjis, pediatris

Spitali “Nn Tereza” sht nj nga institucionet e vetme q nuk merr pushime. Madje, pr pushimet e vers, puna n kt qendr spitalore sht edhe m e madhe, sidomos pr shrbimin e urgjencave. Konkretisht, brenda nj dite n katr urgjenca t ktij spitali, paraqiten mbi 500 raste pr t’u trajtuar. Urgjenca me fluksin m t madh sht ajo e pediatris, ku do dit paraqiten mbi 250 raste pacientsh t vegjl. Rreth 100 pacient paraqiten do dit pr ndihm n shrbimin e urgjencs s kardiologjis. Pacientt me probleme t lehta marrin mjekimin dhe largohen, t tjer qndrojn t shtruar. Po ashtu, urgjenca e infektivit mbetet nj nga shrbimet me fluks t madh, pr do dit. Brenda 24 orve n infektiv paraqiten nga 80-100 persona me viroza, gastroenterite, por edhe nj numr i lart pacientsh krkojn ndihm pr helmimet. N fillim t javs n urgjencn e dermatologjis, apo n spitalin francez, n shrbimet otorino-laringologji krkojn ndihm pr shkak t infeksioneve t marra n plazhe e pishina, rreth 40 persona.


Helmimet e virozat

Qindra fmij dhe t rritur jan prekur kto dit nga virozat e stins dhe helmimet. Sipas mjekve, ashtu si dhe n korrik, edhe gushti ka t njjtin fluks, rreth 90 t shtruar n dit vetm n shrbimin e infektivit. 1/3 e rasteve jan helmime nga ushqimi. Kujdesi duhet t jet tek uji i pijshm dhe ushqimet, q nuk duhet t konsumohen pasi kan qndruar 8 or n diell, por duhet t konsumohen t freskta. T tjera raste priten pr trajtim n qendrat shndetsore apo poliklinikat n kryeqytet.
Shenjat e virozave t stins nisin me kputje, dhembje t trupit, temperatur t lart, probleme gastro-intestinale, dehidratim e shqetsime n frymmarrje. Pacientt e helmuar kan probleme m t rnda prandaj qndrimi i tyre pr 24 or n dhomat e shtrimit apo t urgjencs, por edhe pr m gjat. Kjo prcaktohet nga shkalla e helmimit, infektimit dhe vendoset nga mjeku. Po ashtu pacientt me zemr, tension, diabet, pacientt me probleme kardiake, jan m t rrezikuarit ndaj virozave, temperaturs s lart e lodhjes fizike e mendore. Shumica e tyre paraqiten gjat orve t paradites, por edhe n mbrmje n urgjencn e kardiologjis. Prgjat gjith dits mjekt dhe personeli i ktij shrbimi presin e prcjellin pacient nga i gjith vendi, kryesisht nga Tirana. Fluksi sht i lart do dit, n 24 or.


Kshillat

Nisur nga numri i madh i t prekurve nga viroza, tipike pr kt koh, mjekt rekomandojn t zbatohen t gjitha kshillat q jepen her pas here dhe prsriten n mnyr t vazhdueshme, jo vetm pr moshn e tret, fmijt e pacientt kronik, por pr t gjith qytetart. Nuk rekomandohet dalja pas ors 10:00 deri n orn 19:00. kshillohen banja me uj t vakt, freskimi i ambientit, qndrimi n mjedise t freskta dhe t ajrosura, kshillohet ushqimi i leht dhe me vitamina, konsumi i lngjeve t freskta i mbi 1.5 litra uj n dit, si dhe veshja me rroba t rehatshme. Sipas mjekve duhen evituar alkooli, duhani sidomos qndrimi n diell. Shtitjet duhet t jen n mngjes hert, ose n dark von. Nuk rekomandohen pr vajzat dhe grat prdorimi i takave t larta.
#