Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu nuk do t marr pjes n samitin e Uashingtonit mbi sigurin brthamore pas planeve t Egjiptit dhe Turqis pr t ngritur n diskutim armatimin brthamor t Tel Avivit. Tel Avivi asnjher nuk ka pohuar dhe as mohuar q zotron arm brthamore, por besohet se ata kan t paktn 150 mbushje duke u
i vetmi vend brthamor n Lindjen e Mesme.