Shqipria regjistron do vit rreth 1000 raste t reja t smundjeve t koks, ku vendin e par e zn shtrimet n spital nga hemorragjia cerebrale, ndrsa si smundje kronike, epilepsit. Sipas shefes s pavijonit t Neurologjis, Jera Kruja, me gjith rastet e reja, vendi yn njihet si vend me incidenc t qndrueshme dhe me prhapjen e smundshmris n popullat njsoj si n bot. Deklarimet kan ardhur dje gjat prurimit t emrit t ri t spitalit. Nga dje, ky spital do t mbaj emrin e profesor doktorit “Bajram Preza”, i cili themeloi ket shrbim n vitin 1978 dhe bri t mundur ngritjen e polit t neuroshkencs n vendin ton, pikrisht me neurologjin, neurokirurgjin dhe psikiatrin. N fjaln e tij, drejtori i QSUT-s, Ilir Dashi, ka pohuar se ky spital mban peshn kryesore n vend pr trajtimin e pacientve me smundje neurologjike. “Ky shrbim sot ofron mbi 3500 konsulta gjat nj viti dhe 2500 shtrime. Ndrkoh q nj tjetr lajm i mir sht edhe investimet e reja n spitalin e Neurologjis, t cilat do t rrisin shrbimin cilsor ndaj pacientve”, - ka pohuar drejtori i QSUT-s, Ilir Dashi. Sipas tij, pas tri projekteve t mdha n investime n QSUT, pikrisht n Pediatri, n Spitalin e Ri dhe Neurokirurgji, tashm jan
gati fondet pr rikonstruksionin e Neurologjis. Ministri i Shndetsis, Petrit Vasili, pohoi se vendosja e emrit t Bajram Prezs sht nj nder pr stafin aktual t ktij spitali. “Un, si nj student i Bajram Prezs, do t’ju thosha q t punoni me prkushtim, ashtu sikurse punonte profesori yn. Nuk sht nj nder q keni kt emr, por t jemi t nderuar q klinika mban emrin e prof. dr. Bajram Prezs”, - tha ministri i Shndetsis, Petrit Vasili.