Sot do të shohim talentin e Hamburgut, Aogo. Futbollisti në fjalë është një mbrojtës krahu që me karakteristikat e tij po u kujton gjermanëve disa prej emrave më të famshëm të kombëtares teutonike
Krahu i majt i fushs sht i tiji. Dennis Aogo sht nj mbrojts krahu tipik gjerman. Vrapi dhe shpirti luftarak bjn q t gjith gjermant teksa e shohin t’u kujtohen emra si Berti Vogts, Paul Breitner, Manfred Kaltz, Hans Peter Briegel dhe Philipp Lahm.


Modern


N Gjermani t gjith jan dakord: Aogo sht nj mbrojts krahu modern. Me tipin e lojs q zhvillon ai, jo vetm q v n vshtirsi mesfushort kundrshtar, por gjithashtu me agresivitetin q e karakterizon, arrin q t shtyj shokt e skuadrs prpara. 23-vjeari e ka t leht q t gjej korridorin e duhur pr t nxjerr harkime t arta.


Origjina


23-vjeari aktivizohet me ekipin e Hamburgut. Aogo ka origjin nigeriane, por ka lindur n Gjermani, n Karlsruhe. Nn tuteln e komisarit teknik t Gjermanis, Joachim Loew, i riu ka
shum prparime. Performanca e Aogos ka
q Loew ta rendis at n listn e lojtarve t rinj q me shum mundsi do t udhtoj me formacionin teutonik drejt Afriks s Jugut. Sjellja e tij n fush ka joshur shum klube. Mes t gjithash interes m t madh pr shrbimet e tij ka shfaqur skuadra e Milanit. Ndrkoh, edhe nj tjetr klub italian ka hedhur syt tek talenti gjerman. mimi i tij “i lir” (kartoni i tij vlen rreth 4 deri n pes milion euro) ka
q Napoli ta ndjek djaloshin n shum takime. Aogo sht nj lojtar i ri, por mnyra se si luan n fush, l t kuptoj se tashm sht gati pr nj eksperienc n Serin A. 23-vjeari ka luajtur 67 ndeshje n Bundeslign Gjermane: 15 ndeshje i ka luajtur me fanelln e Freiburgut, ndrsa 53 t tjerat i ka luajtur n veri me ekipin e Hamburgut. Kta t fundit siguruan shrbimet e lojtarit dy vjet m par. Shoqria nga Gjermania veriore, duke par cilsit e djaloshit, i siguroi atij nj kontrat q skadon m 2012-n.


Karakteristikat


Aogo sht nj futbollist shum i fort fizikisht. Ai sht i gjat 1.83 metra dhe peshon rreth 82 kilogram. 23-vjeari ka hap t madh dhe kshtu sht nj sprinter shum i mir. Ai u b nj titullar fiks tek Hamburgu, duke treguar kshtu q ka grint dhe shum karakter.


Ironia e fatit


Ai debutoi n Bundeslig m 27 tetor t 2004-s (n at koh ende nuk kishte mbushur 18 vje). Pr her t par ai veshi fanelln e Freiburgut dhe ndeshjen e par e zhvilloi pikrisht kundr Hamburgut. N at takim Aogo hyri n loj vetm 20 minutat e fundit dhe zuri vendin e Rietherit. Ndeshja e tij e par nuk ishte dhe aq e lumtur, pasi ekipi i tij mund 4-0 (pr Hamburg-n shnoi nj gol Emile Mpenza, ndrsa veterani Barbarez shnoi nj tregolsh).


Jol zbulon rolin e ri


Dennis Aogo lindi m 14 janar t 1987-s n Karlsruhe. 23-vjeari u rrit n ekipet zinxhir t Waldhof Mannheim: me kt ekip ai filloi t luante si mesfushor. Kt rol ai vazhdoi q ta interpretonte edhe kur mabnte veshur fanelln e Freiburgut (me kt skuadr ai luajti 94 ndeshje dhe realizoi 11 gola n Bundeslign 1 dhe at t 2-t). M pas, kur u transferua n 2008-n tek ekipi i Hamburgut, trajneri i ri q e strviti, holandezi Martin Jol, mendoi q ta zhvendoste Aogon n repartin mbrojts. Aty do t interpretonte rolin e mbrojtsit t krahut t djatht. Kjo lvizje i dha t drejt trajnerit q me lvizjen q bri, nuk “shprfytyroi” karakteristikat e lojtarit, por tregoi se aftsit (lehtsia q kishe ai n vrap dhe fantazia e tij) do t ishin t prkryera tek nj mbrojts krahu q do t kishte lirin t sulmonte sa her t kishte nevoj ekipi. Kjo zgjidhje taktike e ndihmoi shum Aogon. Lojtari tashm sht nj futbollist i kompletuar dhe nj titullar fiks n kt sezon, si gna trajneri (i larguar) Bruno Labbadia, ashtu edhe ai q po drejton pr momentin Hamburgun, Ricardo Moniz (bashkpuntori i Jol, q kt vit kaloi tek Ajax) .


Triumfi n Suedi


Aogo ka fituar Evropianin U-21 me kombtaren gjermane n Suedi n vitin 2009. Ai ishte nj nga protagonistt e skuadrs s drejtuar nga komisari teknik Horst Hrubesch q n finale shkatrroi Anglin 4-0 me golat e Castro, Ozilit dhe (dopjetn) e Sandro Wagnerit. Me kombtaren U-21 ai ka zhvilluar plot 25 ndeshje dhe ka realizuar katr gola. Kt vit, Aogo refuzoi q t’i bashkohej kombtares s Nigeris. Kjo e fundit mendonte q t aktivizonte si titullar Aogon n Botrorin e 2010-s q do t zhvillohet n Afrikn e Jugut, por i riu, pa hezitim, n janar, ktheu nj prgjigje negative, duke treguar se ndihet gjerman dhe beson se do t arrij kt synim nn drejtimin e komisarit teknik, Loew.


Merkato


Menaxheri i Aogos sht Gordon Stipic. N t kaluarn, para se t lidhej me Hamburgun, lojtari ishte shum afr transferimit tek Arsenali. Tani t interesuar pr shrbimet e tij jan klube si Bayern Munchen, Milani dhe Napoli. Ndrsa n ditt e fundit duket se edhe Genoa nuk sht fare indiferente prball performancs s lojtarit. “Di q shum skuadra m kan vrojtuar, por pr momentin ky interes nuk sht i rndsishm pr mua”, - tha Aogo n sajtin zyrtar t UEFA-s. Lojtari kshtu ka marr pak koh. Pr t ka qen nj goditje e rnd eliminimi i Hamburgut n gjysmfinale t Ligs s Evrops. Ekipi verior pr t dytin vit radhazi i shkon finales vetm nj hap larg, por nuk arrin t ec m tutje. Vjet u eliminua nga Werder Bremeni, ndrsa kt vit ishte Fulhami i Roy Hodgsonit (q n turet e para kishte eliminuar skuadra si Roma, Juventus e Wolfsburg) q “dnoi” Aogon me shok.