Sipas të dhënave të ofruara nga Transfermarkt, Barcelona nuk është në mesin e dhjetë klubeve, që kanë gjeneruar më shumë të ardhura nga shitja e lojtarëve gjatë dekadës së fundit, duke treguar se ajo nuk është një klub i shitjes.


Nëse ka tri ekipe në këtë klasifikim nga La Liga, nuk figuron asnjë nga Gjermania apo Franca.


Në mesin e dhjetë klubeve që dominojnë renditjen, e ndërtuar mbi bazën e akumulimit të të ardhurave nga shitjet e lojtarëve, janë xhiruar plot 5849.4 milionë euro.


Kjo listë është e dominuar nga dy klubeve portugeze, të cilat shpesh gjejnë talentet e mëdha në Amerikën e Jugut dhe pastaj i rishesin ato në ligat e mëdha europiane, kur shpërthejnë.


1- Benfica


Klubi në shitje më i mirë është Benfica, me 727.5 milionë euro të regjistruara gjatë dhjetë viteve të fundit. Në mesin e shitjeve të saj më të larta përmendim Witsel (40), Ederson (40), Lindelof (35), Renato Sanches (35) dhe Di Maria (33). Dy prej tyre u transferuan këtë muaj.


2- Porto


Benfica pasohet nga një tjetër ekip i madh në Portugali, Porto. Klubi në fjalë ka grumbulluar 721.6 milionë euro. Ai është i njohur për të qenë një negociator shumë i ashpër, me Pinto da Costa në krye. Marrëveshjet më të mëdha që ka mbyllur janë ato të James Rodriguez (45), Hulk (40), Falcao (40), André Silva (38) dhe Jackson Martinez (37.1).


3- Chelsea


Podiumi tresh kompletohet nga Chelsea, që nga ardhja e Roman Abramovich ka marrë një hap cilësor. Blutë e Londrës kanë arritur të shesin lojtarët e vet në kohën e duhur. Megjithatë, ka një ndryshim me portugez klubin, pothuajse njëqind milionë, pastaj hyri në 625.9 milionë, nga të cilat një pjesë e madhe i përkasin transferimit të Oscar (60), David Luiz (49.5), Mata (44 , 73), Robben (36) dhe Romelu Lukaku (35,36).


4- Tottenham


Tottenham është i katërti me 598.4 milionë euro të ardhura nga shitja e lojtarëve, teksa pjesën më të madhe e ka afruar Real Madridin për Bale dhe Mordic. Ja shitjet më të larta të Spurs: Gareth Bale (101), Berbatov (38), Modric (30), Carrick (27.2) dhe Robbie Keane (24).


5- Liverpool


I pesti është një tjetër klub anglez, Liverpool, me 588.3 milionë euro të ardhura nga shitjet e lojtarëve. Tre nga lojtarët e tij më të shtrenjtë përfunduan në kampionatin spanjoll: Luis Suarez (81,72), Sterling (62.5), Fernando Torres (58.5), Xabi Alonso (35.4) dhe Benteke (31.2).


6- Atletico Madrid


Në vendin e gjashtë është më në fund një klub spanjoll, por jo gjigandët Real Madrid apo Barcelona. Klubi spanjoll, që ka shitur mirë në dekadën e fundit, është Atletico Madrid, me 578.5 milionë euro. Pesë lojtarët që kanë sjellë më shumë të ardhura në arkat e Atletico Madrid janë: Falcao (43), Jackson Martinez (42), Diego Costa (38), Fernando Torres (38) dhe Aguero (36). Të gjithë sulmues.


7- Juventusi


Juventus është i shtati, teksa të ardhurat arrijnë në 534.2 milionë euro. Bardhezinjtë kanë shitur lojtarin më të shtrenjtë në histori (Pogba), por kjo shifër mund të tejkalohet këtë verë. Pesë shitjet më të larta janë Pogba (105), Zidane (73.5), Vidal (37), Inzaghi (37) dhe Morata (30).


8- Real Madridi


Real Madridi renditet i teti në listë, me 528.6 milionë euro. Florentino Pérez ka nënshkruar me lojtarë të çmimeve të larta, por ka arritur të shesë të tjerë, të cilët nuk kanë ecur ashtu siç pritej. Pesë lojtarë, të cilët sollën më shumë para në arkat e Los Blancos janë: Di Maria (75), Özil (47), Robinho (43), Higuain (39) dhe Anelka (34.5).


9- Interi


Në vendin e nëntë të renditjes është Interi, i cili regjistroi 482.2 milionë euro. Në mesin e pesë shitjeve më të larta të skuadrës zikaltër, katër lojtarë kanë kanë kaluar nëpërmjet Real Madridit, ose Barcelonës: Ibrahimoviç (69.5), Ronaldo (45), Kovai (31), Balotelli (29.5) dhe Etoo (27).


10- Sevilla


E mbyllur top 10 një tjetër klub spanjoll. Sevilla, që ka përfituar 464.2 milionë euro nga shitja e lojtarëve gjatë dekadës së kaluar, kryesisht për shkak të kalimit të Monchi si sekretar teknik. Pesë shitjet e saj më të mira janë: Dani Alves (35,5), Krychowiak (33.6), Gameiro (32), Bacca (30) dhe Sergio Ramos (27).