Debutimi i Luca, djali i Zinedine në Real Madrid, ka bërë të shfaqet nepotizmi. Akuzat që tani dhe në të kaluarën do duhen të përballen me kaq shumë fëmijë të artit, të mirë dhe më pak të mirë. Dinastitë Kujt i keni thënë djali i …? Nga Jordi Cruijff tek Edson Cholbi Nascimento, djali i Pelesë, nuk ka qenë gjithmonë e lehtë për të mbajtur mbiemra të caktuar mbi supe. Për të parin ishte një problem i futbollit, sepse ishte e pamundur për të vazhduar ballafaqimin me babanë e tij. Të dytit i ka shkuar shumë më keq, pasi, pas një karriere të ulët si portier, ai pati probleme me drejtësinë braziliane për pastrim parash dhe për drogë.


Siç tha ai në disa raste, kisha një mit më shumë se një baba. Zidane dhe akuza e nepotizmit Akuza e nepotizmit është gjithmonë rreth e rrotull. Rasti i fundit është ai i Luca Zidane, që bëri debutimin si titullar nga babai Zizou në Real Madrid-Huesca, në ditën e fundit të Ligës. Një ndeshje kundër skuadrës së fundit në renditje, por fitoi 3-2 vetëm në finale. Babai kishte për të shpjeguar zgjedhjen: Navas ishte i lodhur pas ndeshjes me Kosta Rika, Courtois nuk ishte mirë dhe Luca është portieri i tretë. Ai ka luajtur 16 vjet me të rinjtë e Realit, nuk kam dërguar një budalla në fushë. Maldini, së pari gjyshi pastaj babai, tani biri Menaxhimi i dinastive është i vështirë. Pak familje kanë pasur fat dhe aftësinë e Maldinit.


Pas Cesare dhe Paolo, i cili bëri historinë e Milanit dhe ekipit kombëtar, një tjetër Maldini ka ardhur te blutë: Daniel, i lindur në vitin 2001, djali i dytë i Paolo dhe sulmuesi i Milan Primavera, u thirr për nën 18 vjeç. Chiesa dhe Di Francesco Federico Chiesa, djali i Enrico, është gur i çmuar i Fiorentinës dhe do të jetë një nga pikat e forta të Italisë në Euro 2020. Në kampionatin e ardhshëm, nëse ai qëndron në violë, ai mund të drejtohet nga Eusebio Di Francesco, djali i të cilit, një tjetër Federico, gjithashtu luan në Serie A me Sassuolo.


Basket, Sacchetti dhe Moretti Ka funksionuar shumë mirë aksi prind/fëmijë në ekipin kombëtar të basketbollit, duke kualifikuar për Kupën e ardhshme Botërore me Meo Sacchetti në stol dhe Brian në fushë, një çift që kishte sjellë Sassarin në një kampionat historik. Paolo Moretti, kampion i trefishtë italian me Virtus Bologna, i angazhuar vetëm si trajner nga Pistoia në gjueti për shpëtim, do të kalojë netët e ardhshme zgjuar për të parë djalin e tij Davide të luajë NCAA Final Four, kampionatin e kolegjit amerikan me Texas Tech.


Kurioze është historia e Andreë Craëford, ylli i Kremones, zbulimi i kampionatit dhe, rastësisht, i trajnuar nga vetë Meo Sacchetti. Dreë është djali i Dan, gjyqtar i madh i NBA, por kur ai ankohet për një faull menjëherë dhe nuk fërshëllen ai proteston si të tjerët. F1: Schumacher, Villeneuve dhe Rosberg Mick Schumacher sapo ka bërë xhirimet e tij të para në timon me një Ferrari, atë që babai i tij Michael solli rregullisht në vendin e parë. Koha do të tregojë, por në kohën më të afërt të inspektimit ka thënë tashmë: Jacques, i biri i Gilles Villeneuve dhe Nico, i biri i Keke Rosberg, janë bërë kampionë të botës të Formula 1.