Liqene, limane dhe gropa të këndshme, nga Alpet deri në Jon: ja plazhet më të bukura


Jo vetëm plazhet e krijuara nga ujërat smeraldë të Tirrenisë, Jonit dhe Adriatikut, por edhe plazhet e liqeneve të vogla, sepse bukuria në Itali është me të vërtetë kudo. Nga veriu në jug të gadishullit, nga malet në det: çdo cep i vendit ka mrekulli që duhet të kremtohen.


Dhe bazuar në një studim që merr parasysh disa faktorë, duke përfshirë pastërtinë, gjendjen e ujit, bukurinë e peizazhit përreth dhe, jo më pak, komentet e turistëve, Skyscanner ka zgjedhur 15 plazhet më të bukura të Italisë për vitin 2019, në një takim tani në edicionin e tij të gjashtë, i cili shpërblen gjiret më të bukura dhe hyrjet e gadishullit.


Sirolo

1.Plazhi i dy motrave, Sirolo (AN) / Marche – Adhuruesit e plazheve me bukuri të thjeshtë dhe spartane do të bien në dashuri me këtë shami të sinqertë të larë nga Adriatiku. I arritshëm vetëm nga deti me tragetet që nisen nga Numana, ose duke vozitur në një kajak, Plazhi i Dy Motrave të Sirolo është simboli ikonë i Rivierës së Koneros. Karburantet e bukura dhe guralecat e vogla karakterizojnë këtë breg spektakolar, që merr emrin nga shkëmbinjtë e binjakëve të bardhë që dalin nga deti kristalor dhe që janë kaq të ngjashme me dy motra në lutje.


Palinuro

2.Baia del Buon Dormire, Palinuro (SA) / Campania – Baia del Buon Dormire është një mrekulli natyrore që kujton Tajlandën, por flet italisht. Ky plazh i artë i mbrojtur nga shkëmbinjtë që mbizotëron në det dhe i mbuluar me ujëra të smeraldit, të cilat janë kaq të ngjashme me ato të detit Andaman, ndodhet në cilentin e këndshëm. Pajisni veten me çadra, furnizime ushqimore dhe litra ujë para se të lundroni në shërbimin e anijes që largohet nga porti i afërt i Palinuro.


Porto Cesareo

3.Punta Prosciutto, Porto Cesareo (LE) / Puglia – Furçat e bruzës, për ata të Tropikëve. Mbi 2 kilometra e plazhit të bardhë dhe të butë, si mëndafshi, të karakterizuar nga ujërat e cekëta që shtrihen butësisht në det, të vendosura si një kuarc i ndritshëm në komunën e Porto Cesareo.


Punta Prosciutto është një nga plazhet më të dashura italiane nga Salento dhe nga shumë turistë që vijnë këtu për të zhyten në ujërat e këtij plazhi të mrekullueshëm.


La Maddalena

4.Plazhi i Cala Spalmatore, La Maddalena (OT) / Sardenja – Sardenja nuk mund të humbasë në këtë renditje të plazheve më të bukura italiane. Një vend si La Maddalena, atëherë, do t’ju robërojë të gjithë, duke ju çuar në zbulimin e miljeve të panoramave që të lënë pa frymë, granitit dhe porfirit të skalitur nga era, plazhet dhe limanet e egra dhe një bukuri të pamohueshme. Në bregun verilindor të ishullit kryesor të arkipelagut gjendet Cala Spalmatore, një plazh gjithmonë i mbrojtur nga erërat, i përshtatur nga pastrimi i Mesdheut dhe i përqafuar nga shkëmbinj me ngjyrë rozë.


San Vito Lo Capo

5.Cala del Bue Marino, San Vito Lo Capo (TP) / Sicilia – Kur shkëmbi i zhurmshëm takon detin sicilian, natyra krijon bukuri natyrore me bukuri të papërshkrueshme. Një nga këto është Cala del Bue Marino, vetëm 4 km nga qendra e San Vito Lo Capo. Me pamje të ishujve Egadi në distancë, silueta e malit Cofano në horizont, shkëmbinjtë që zhyten në një atmosferë blu dhe ende autentike, ky plazh është një nga perlat e pacenuar të ishullit dhe të gjithë Italisë. Një luginë me guralecë të bardha, të lagur nga ujërat e kristalta e qartë dhe një mijë hije të kaltra, do t’ju bëjë të harroni avullin e verës.


Santa Teresa di Gallura

6.Plazhi i Luginës së Erica, Santa Teresa di Gallura (OT) / Sardenjë – Dashamirët e plazheve të qetë dhe ranore italiane mund të gjejnë parajsën e tyre tokësore në luginën e Erica Valley në Santa Teresa di Gallura, Sardenja. Shpesh i mbrojtur nga erërat, me shkëmbinj graniti dhe me një det të mrekullueshëm mes blu dhe kobalt, ky plazh i sinqertë është i përsosur për jë pushim tropikal.


La Gravra Barrea

7.Plazhi La Gravara, Barrea (AQ) / Abruzzo – Armiqtë e kripës mund të shpengojnë veten duke përhapur pëlhurën e tyre në brigjet e buta dhe të këndshme të liqenit Barrea. Ne jemi në zemër të Parkut Kombëtar të Abruzzo, ku ka një pellg të ujërave të ëmbla të rrethuara nga malet të cilat, të krijuara nga shkatërrimi i lumit Sangro, janë të habitshme për bukurinë dhe qetësinë e saj. Vendi ideal për të praktikuar sportet në natyrë, për të ecur në natyrë dhe për të lënë fëmijët të luajnë lirshëm.


Punta Chiappa

8.Punta Chiappa, Camogli (GE) / Liguria – Një shirit i hollë i shkëmbit që shtrihet në det nga Promontoria e Portofino është bërë një nga plazhet më të dashura italiane nga fansat e shkëmbinjve. Punta Chiappa mund të arrihet në bordin e anijeve të rehatshme që largohen nga komuna e afërt e Camogli, ose përmes një shëtitjeje sugjestive dhe panoramike midis lisave dhe pemëve të ullirit që nga San Rocco zbret në majë, duke kaluar nëpër San Nicolò di Capodimonte. Nuk është rastësisht që ne jemi në Golfo Paradiso: një Eden tokësor në Riviera e Levante që është pjesë e Zonës së Mbrojtur Detare.


Sabaudia

9.Sabaudia Beach (LT) / Lazio – Mes festave të preferuara të romakëve, dhe jo vetëm, bregdeti i Sabaudia gjithashtu qëndron, e cila në verë garanton sunbathing dhe argëtim në diellin Lazio. Ajo e Sabaudia është një rrip shumë i gjatë me rërë të artë të rrethuar nga një gji i gjerë që nga Torre Paola shtrihet në fshatin Neptuno. Parajsa për surfers dhe sportistët e ujit, kjo shtrirje e këndshme me erë e bregdetit ofron pamje të kartolinës së Monte Circeo, e cila i jep emrin Parkut Kombëtar.


Lido di Pietragrande

10.Lido di Pietragrande, Montauro (CZ) / Kalabria – Lido di Pietragrande, e vendosur në komunën kalabre të Montauro, në bregdetin Jon, është vendi ku çdo verë zhyten zhytësit në det nga shkëmbi i lartë i “Pietragrande” pikërisht, duke kujtuar akrobaciet e ndaluara të zemrës nga klavadistët nga shkëmbi vertikal i La Quebrada, në Bregun Paqësor të Meksikës. Një ditë në det në këtë cep të Gjirit të Squillace do të dijë si të të japë momente zemre të lehta, midis zhytjes, notit, ecjes dhe relaksimit të madh.


Gazeta Shqip