Në kështjellën ku djali i Skënderbeut mbrojti trevat shqiptare
Fare mir mund t kishte zgjedhur malet kreshpgri e kryelarta t lugins s Valbons pr t dal para mediave krejtsisht i knaqur, i qet. Por, si pr t thyer rekordet e tij, ashtu dhe pr t pushuar, Kryeministri i vendit, Sali Berisha, zgjodhi kullat e Himars, duke treguar se sht i dashuruar me gjith riviern shqiptare. Prej aty ku u pozicionua paraditen e djeshme, Kryeministri nga pas ka shtrir pamjen mahnitse n blu t thell t bregut t Jonit.


Kto maja jan pozicione historike pr nj politikan... Ndaj nga kalaja e Himars ai promovoi dje turizmin shqiptar. sht nj nga kshtjellat m t vjetra n vend, por edhe me nj simbolik t fort, pasi me vdekjen e Sknderbeut dhe rnien e Krujs, i biri, Gjon Kastrioti, zgjodhi kalan e Himars pr mbrojtjen e trojeve shqiptare. N koht e sotme kto vende trheqin prdit e m shum turist dhe Kryeministri Berisha sht i knaqur q numri i tyre po rritet do vit.


Berisha, shtitje me dosjen e pronave n duar


Para se t vendosej prbri magjis s detit, kreu i qeveris eci me kmb prmes rrugicave t ngushta t shtpive si t ngjitura n shkmboren e Himars. M banort e zons z. Berisha shtrngoi duart, teksa njra prej tyre nuk ngurroi t’i bnte t njohur Kryeministrit problemin me pronat. Berisha ndaloi, e dgjoi me vmendje teksa himarjotja i dorzoi dosjen q ta shqyrtonte dhe t’i jepte nj zgjidhje t shpejt. Duke ecur prmes shtpive himarjote, q shfaqen njra pas tjetrs si manushaqet rrz gurve t maleve, Berisha pati planifikuar nja nat m par pirjen e kafes n nj nga lokalet e veanta t zons turistike, ku ajri t mbush mushkrit me pastrtin natyrore, por errsira ra shpejt dhe Berisha u mblodh n mbrmje bashk me familjen, niprit dhe mbesat n viln qeveritare n Dhrmi, sepse paraditja e djeshme do t ishte e ngjeshur, pr shkak t dy prurimeve, t njrs prej rrugve t Himars dhe at t Livadheve dhe m pas konferenca pr shtyp, lart n kalan e saj.


Banort, live Berishn nga ballkonet e shtpive


Banort e shtpive t gurta prreth kishin dal n ballkone dhe si rrall ndonjher n jetn e tyre ndiqnin drejtprdrejt konferencn pr shtyp t Kryeministrit t vendit, Sali Berisha. Gjetja nuk ishte nj rastsi. Duke e konsideruar turizmin si sektorin m fitimprurs pr shqiptart, Kryeministri Berisha shpjegoi edhe arsyet se prse zgjodhi t mbante konferencn, pikrisht n kt kshtjell, e rrall sipas tij, pr nga vlerat historike dhe lashtsin q mbart. Berisha prmendi se kjo sht nj nga kshtjellat m t vjetra t vendit, me fillime n shekullin e 4-t para Krishtrimit, e cila ka shrbyer n shekuj e mijvjear si nj mburoj e pamposhtur e kombit shqiptar. Sali Berisha kujtoi se pas rnies s Krujs, Gjon Kastrioti, djali i Sknderbeut, vendosi t bnte mbrojtjen e trevave shqiptare pikrisht nga kjo kshtjell. Por pr kreun e qeveris, kshtjella ka edhe dika tjetr t mrekullueshme dhe, sipas tij, jan qytetart q banojn n t. “Shikoni si kan mbjell n do cep e qoshe t saj, duke e shndrruar kshtjelln n nj kopsht t vrtet, me mund, sakrifica e vshtirsi”.


1 milion euro pr ndrtimin e kshtjells


N pikun e turizmit, kreu i qeveris zbriti n Jug t vendit pr t ndjekur m nga afr punimet q po kryhen n nj prej kalave m t vjetra t vendit, at t Himars. Investimi i prbashkt i Komisionit Evropian dhe qeveris shqiptare kap nj vler prej 1 milion eurosh dhe parashikon ndrtimin e sistemit t kanalizimeve, rregullimin e rrugicave t kalldrmit si dhe sistemin e ndriimit. Kryeministri gjat vizits n kalan e Himars prshndeti t gjith ata turist q zgjodhn bregdetin shqiptar dhe Alpet e Malsis pr t kaluar pushimet verore n Shqipri, duke e kthyer vendin ton n destinacionin e tyre m t preferuar. Sipas tij, vetm n tet ditt e para t gushtit n Shqipri kan hyr 430 mij vizitor ose 16 mij m shum se e njjta periudh e vitit t kaluar. Kryeministri Berisha e shpjegon gjithka me infrastrukturn e rindrtuar t vendit.


“S pari, nj infrastruktur moderne dhe investime t mdha n mbar vendin. Ne kemi shumfishuar investimet n zonat turistike me dhjetra e dhjetra her, por dua t theksoj se investimi m i madh i
n historin e ktij vendi, Rruga e Kombit, sht shndrruar gjithashtu n nj lev Arkimedi pr turizmin shqiptar. Kjo rrug po rrit me shpejtsi marramendse fluksin turistik n t gjith ultsirn bregdetare dhe bregun e Jonit”, - u shpreh z. Berisha.


Berisha, opozits: Pranoni ndryshimin


Kryeministri gjeti rastin t ftonte opozitn t pranonte ndryshimet q ka psuar vendi n kto pes vjet, duke mos mohuar gjithka sht
gjat qeverisjes s tij. “Ndaj, un dua t’i ftoj zotrinjt apo shokt e opozits ta kritikojn qeverin, pasi kjo sht detyra e tyre, por t mos mohojn. Nihilizmi n Shqipri shkoi deri n mohimin e Zotit. T mos e harrojn kurr kt. Ky sht realiteti. Himara sht kjo, me t gjitha kto investime dhe infrastruktur. Shqipria sht kjo, me t gjitha kto ndryshime. Un i ftoj opozitart t vizitojn vendin e tyre, ta prekin realitetin. Ky realitet nuk sht kurr roz, nuk sht kaq i purpurt, ka t gjitha arritjet e problematikat, por nihilizmi sht absolutisht mohimi i vetvetes n nj far mnyre, pasi do gj q t bsh, realitetin nuk mund ta mohosh”, - theksoi Berisha. Kryeministri u shpreh i sigurt se qeveria sht e vendosur t kompletoj me shpejtsi t gjith infrastrukturn e ultsirs bregdetare dhe bregut t Jonit dhe duke nisur nga viti i ardhshm ajo do t prqendrohet n prmirsimin e infrastrukturs turistike malore.


Minoritart Bollano dhe Ksera, n krah t Berishs


Megjithse i pozicionuar n nj parti opozitare, kreu i Bashkis s Himars, Vasil Bollano, e shoqroi me dashamirsi Kryeministrin Sali Berisha gjat vizits s djeshme n kt zon t mrekullueshme t Jugut t Shqipris. S bashku me ta ishte edhe ministri i Puns, minoritari Spiro Ksera. Nj premtim i veant pr Bollanon ishin miliona euro investime, me qllim q t riprtrihen vlerat kombtare n kshtjellat e zons dhe, si veoi Kryeministri, edhe pr t rindrtuar srish kishat e zons.


"Ne do t bjm do gj q trashgimin e t parve tan ta konservojm dhe ta zhvillojm sa m shum. Ktu n Himar jan
dhe bhen investime shum serioze, jo vetm n kshtjell, por n t gjitha kishat e bukura, t cilat u rrnuan pr shkaqet q dihen, por q do t ndrtohen dhe do t rikthehen si kan qen", - deklaroi z. Berisha.