Nj ministr i Punve t Jashtme duhet t ket gjithmon nj ide t qart t politiks q duhet ndjekur sa i prket secilit shtet t veant dhe t kap do rast t prshtatshm pr ta shtjelluar at me krert e misioneve prkatse. N kt kontekst duhet ti themi tro Ministrit Hyseni, se t krijosh politik me hamendsimin e mundsive t barabarta t t gjitha rastisjeve sht ta ngatrrosh aftsin pr shtetsi me matematiknNse teorikisht politika e jashtme prkufizohet si strategji q prdoret nga qeverit pr tu udhhequr n veprimet e tyre n fushn ndrkombtare, diplomacia nnkupton njohurit, shkathtsin apo aftsin e rregullimit mbi dhe t atyre marrdhnieve. Nisur nga kto dy rregulla, tani jemi ven n vshtirsi pr ta prkufizuar politikn e jashtme dhe diplomacin q po zhvillon dhe ndjek Ministri yn i jashtm, Sknder Hyseni?Sipas Satovit diplomacia nuk sht thjesht veprimtari e veant dhe e dalluar e negociatave ndrkombtare, ajo sht gjithashtu pamje e rndsishme e shtetsis. Nse qenka kshtu, far pamje sht duke i dhen shtetit t ri t Kosovs, diplomati Sknder Hyseni? Logjika dhe rruga diplomatike q sht duke ndjekur aristokrati Sknd, m shum sht duke dmtuar shtetsin e Kosovs para qeverive t bots, sesa q sht duke e ndihmuar.Kosova n kto rrethana ka nevoj q ti qaset secilit shtet dhe organizate ve e ve, n masn q i nevojitet Kosovs. N kt kontekst nj ministr i punve t jashtme duhet t ket gjithmon nj ide t qart t politiks q duhet ndjekur sa i prket secilit shtet t veant dhe t kap do rast t prshtatshm pr ta shtjelluar at me krert e misioneve prkatse.Por, n diplomacin e Ministri Hyseni nuk vrehet kjo qasje dhe as ekziston ndonj ide e qart, se ku dshiron t arrij dhe far synon t realizoj Ministri Hyseni? Tani pr tani Ministri yn sht duke u sjell vrdall me komoditetin me t madh, pa
as edhe nj gj me t ciln do t mund t lavdrohej. Madje tani duket se i ka humbur edhe rruga n oborr (n ministrin e tij punsohen zyrtar t ndryshm, q Sknda as e din kush jan, ndoshta edhe e din dhe as kush i ka sjell aty, e ler m far kan t mbaruar).Kjo sht e mjaftueshme, sa pr ta kuptuar se Ministri Hyseni nuk po arrin ta kryej rolin q i sht caktuar dhe t menaxhoj situatn, ngase ka qlluar i paaft pr ti dal zot puns. Zakonisht njerzit q caktohen t udhheqin diplomacin paraprakisht mendohet se duhet t ken nj ndrthurje t cilsive t caktuara q nuk gjenden gjithmon n politikanin e zakonshm, bile as n njeriun e zakonshm.Sknder Hyseni sht m pak se nj politikan i zakonshm, por q shefi i tij e ka marr n qaf duke e
rastsisht t jashtzakonshm.

Gjendja e krijuar tani t huton, deri n masn sa t ben dyshues, pr t menduar se politiks s jashtme dhe diplomacis q po udhheq Ministri Hyseni, a duhet ti besohet?, pr faktin se n thelbin e saj nuk vrehet t ket qoft edhe pak egoizmin kombtar, (nuk po themi se Sknda sht apo, po na tradhton, absolutisht jo.Ai mund t jet shum njri i mir, por sht dika tjetr q nuk sht i aft pr pozitn q sht caktuar). Po e themi kt gj, sepse suksesi i diplomacis varet nga ajo q mund t quhet botkuptim strategjik i politikbrsve dhe t kuptuarit e mir t interesave t kombit, n njrn an dhe n ann tjetr njohja e historis s shkuar t nj shtje dhe njohja e burrave dhe se si t merresh vesh me ta, q jan faktor shum t domosdoshm dhe t rndsishm pr nj politik t jashtme apo diplomaci.Shum t pakt jan ata q njohin thelbin e problemit n Kosov, (far di apo mund t pressh nga nj diplomat i Ameriks Latine, Afriks, Azis apo Lindjes t thot apo mendoj pr Kosovn, derisa ai sht i bombarduar nga gnjeshtrat serbe), e kjo gjendje rendohet edhe m shum kur nuk ka kush tu shpjegoj problemin n mnyrn dhe stilin e duhur q t bindet bashkbiseduesi pr at q i thua.Diplomacia q tani udhheq Ministri Sknder Hyseni, me at q vrtet quhet diplomaci, jan aq larg mes vete, sa edhe nata me dit. Kjo pr shkakun se Ministri Hyseni nuk e ka kuptuar ende, se diplomacia politike ka t bj m rregullimin, zhvillimin dhe thellimin e marrdhnieve ndrmjet shteteve dhe organizatave ndrkombtare.Ndrkoh q tek diplomacia e Skndws vetm sa shkon duke e ngushtuar hapsirn e t vepruarit dhe u shmanget, prve shteteve, edhe organizatave t ndryshme politike. N kt kontekst duhet ti themi tro Ministrit Hyseni, se t krijosh politik me hamendsimin e mundsive t barabarta t t gjitha rastisjeve sht ta ngatrrosh aftsin pr shtetsi me matematikn.Duket qart se Sknds i ka ndodhur kjo przierje, kur tenton tu paraqitet kolegve t tij si nj diplomat i vrtet. (O Ministr, n takimet q po realizon paraqitu si je, nuk ka lidhje nse tani je lyps, e mos u sill m kapadaillk duke folur pr politikn dhe veprimet ruse n Kaukaz, se ka kush flet pr ato gjra, se si ke punt kerka hiq).Duket se thnia e Goldstein na shkon shum mir pr shtati si Kosov, sidomos pas przgjedhjes s dhjet t ngarkuarve t par m pun n ambasadat e Kosovs dhe sekretarve t tyre q njri prej tyre sht vlla i zv/kryeministrit Manaj, se n shum demokraci, disa diplomat jan t emruar nga politika, q vijn e shkojn bashk me ndryshimet e udhheqjes s qeveris. T tjert jan diplomat karriere, t cilt dalin nga radht e shrbimit t jashtm e synojn tu shptojn ndryshimeve qeveritare. Diplomatt e aft jan pasuri q rrit fuqin e nj shteti.Ne e kuptojm se Ministri Hyseni sht n grupin e par, q do t mund t shkoj shpejt. T emruarit gjenden n grupin e dyt, q do t mundohen tu rezistojn rrymave politike ditore. Ndrsa t trett mungojn, sepse nuk duam ta krijojm kt gjenerat. Nga mungesa e vullnetit pr t krijuar kt grup diplomatsh pson Kosova, duke u prballur n t ardhmen me nj hendikep t madh.N munges t krijimit t grupit t tret t diplomatve, paramendojeni duke e udhhequr Kosovn, pas disa viteve, prsri nj Ministr i jashtm si Sknder Hyseni, dhe i cili duhet t prballet m diplomat t stilit t Richard Hollbruk si Sekretar i Shtetit Amerikan apo Sergei Lavrov si ministr i jashtm i Rusis, pse jo edhe m Tony Blerin si president i BE-s, n tentim pr t ndrtuar marrdhnie politike dy apo shumpalsh, ather kur do t na duhet t ecim vet dhe t kujdesemi pr paraqitjen ton. Mbase nuk do t dim, se a duhet t qeshim apo qajm?