Problemi
Mosrespektimi i afateve nga shtpit botuese, shkak i parregullsive

Procesi i shprndarjes s librave n shkolla vazhdon t prballet me vshtirsi. Shkak pr avarin q sht krijuar n disa shkolla t vendit sht mosrespektimi i kontrats nga ana e distributorve q kan kontraktuar shtpit botuese pr shprndarjen dhe shitjen e teksteve n kto institucione. E megjithat kjo nuk mbetet arsyeja e vetme. Tjetr arsye q ka penguar ecurin e ktij procesi kan qen edhe ambientet e paprshtatshme q kan prcaktuar drejtuesit e shkollave si pik shitjeje. Aktualisht n nj nga shkollat nntvjeare q ndodhet n periferi t kryeqytetit, shitja e librave po bhet n dhomn e rojs. Ky ambient, sipas msuesve t ksaj shkolle, jo vetm q nuk plotson kushtet minimale pr tregtimin e teksteve shkollore, por nuk ka as kapacitetin e duhur pr t prballuar fluksin e prindrve q krkojn me doemos t pajisen me paketat msimore prkatse prpara dats s fillimit t vitit t ri shkollor.


Shprndarja e teksteve shkollore ka nisur pothuajse n t gjitha shkollat e vendit m dat 25 gusht. Edhe pse pritej t kishte radh pr t trhequr tekstet, pasi na ndajn vetm pak dit nga fillimi i vitit t ri shkollor, kjo gj nuk ka ndodhur n shkollat e sistemit parauniversitar. Nisur nga kjo situat, drejtuesit e shkollave pohojn se shkak pr kt sht mungesa e disa teksteve shkollore, ka i detyron prindrit t orvaten rrugve, n pamundsi pr t’i pajisur me libra fmijt e tyre. Kshilltari i Ministrit t Arsimit, Jovan Kristiqi, sqaroi se ka nga ato shtpi botuese q nuk i kan respektuar afatet e shprndarjes s librave. Ai theksoi se nse ndodh q entet t mos i drgojn tekstet brenda dats 15 shtator, do t merren masa ndshkuese. Ndrkoh, prindrit do t ken mundsi t’u drejtohen shkollave pr t’u pajisur me libra deri n datn 5 shtator. N t kundrt, ata do t’u drejtohen librarive, duke riskuar t paguajn m shum nga sa kushton n t vrtet nj libr i caktuar.
#