Shkrirja e shpejt e akujve n malet Jotnhajmn n Jug t Norvegjis u ka dhn mundsi arkeologve t zbuloj nj numr artefaktesh, disa prej t cilave datojn 1 mij vjet m par. Nj lajm i mir pr arkeologt, por jo pr mjedisin n t cilin jetojm. Ministri norvegjez i Mjedisit q vizitoi vendin, tha se shpejtsia e shkrirjes s akujve sht e frikshme. Instituti Meteorologjik fajson ndryshimet klimatike. Sipas tij, temperaturat n kt zon kan arritur n 2-3 grad mbi normalen dhe t kombinuara m er t fort dhe lagshtir t madhe kan shkaktuar edhe shkrirjen e shpejt t akujve.

N Grinland shkenctart krkojn t gjejn m tepr informacion mbi historin e klims n tok. Prej vitesh, ata ndrmarrin operacione shpimi n akull, pr t zbuluar t fshehtat e planetit dhe evolucionin e tij. Ky cilindr me nj diametr prej 10 centimetrash ka n brendsin e tij akull q daton deri n 130 mij vjet m par. Shkenctart do ta analizojn me kujdes pr t kuptuar ndryshimet e klims dhe prbrjen e atmosfers n vitet kur njerzimi nuk kishte asnj ndikim n ekosistem.

Bregdeti i Grinlands i mbipopulluar me balena, foka e barka peshkimi do t ket tashm edhe nj platform nafte. Pavarsisht kundrshtimeve t grupeve ambientaliste qeveria ka dhn lejen pr operacione shpimi n det. Nn ujrat e akullt t Grinlands, ndodhet nj nga burimet m t mdha e t pashfrytzuara t nafts. Nj studim i fundit i Shteteve t Bashkuara tregon se prrreth dhe n kt vend ka 50 miliard fui naft dhe shkrirja e akujve po u jep mundsi kompanive t shfrytzojn kto rezerva nafte, t cilat mund t transformojn s teprmi jetn e banorve t Grinlands.