N vigjilje t Dits Ndrkombtare t Librit 23 Prill e pagzuar si e till n nderim t dy autorve gjenial t letrave botrore, pikrisht n ditlindjen e Shekspirit dhe ditn e vdekjes s Miguel Servantes, Ambasada e Mbretris Spanjolle, q mban dhe Presidencn e rradhs s BE-s, rikthen vmendjen ndaj letrsis spanjolle prmes nj jave kulturore ku do t diskutohet me lexuesit shqiptar pr disa nga veprat m t njohura dhe autort m prfaqsues. Ambasadori i Mbretris s Spanjs, Manuel Montobio flet pr kalendarin e ngjeshur t aktiviteteve, lajtmotiv i t cilave sht letrsia.

Manuel Montobio, Ambasador i Mbretris s Spanjs, Tiran

“23 Prilli sht nj dit shum e veant pr Spanjn dhe letrsin spanjolle. Ajo prkujton Diten e Shn Jordit, kur n Barcelon qysh prej Mesjets, sipas nj tradite t hershme kalorsit i dhuronin lule damave, ndrsa ato i dhuronin libr, nj tradit q m pas sht shprndar edhe n vende t tjera t bots. sht nj dit konkursesh floreale dhe letrsie. 23 Prilli sht dita e vdekjes s Miguel Servantes, autorit m t madh t letrsis spanjolle t t gjitha kohrave. Kur vjet u celebrua 400-vjetori i botimit t pare t "Don Kishotit", u krijua edhe tradita e leximit publik t ksaj kryevepre njerzore, t ciln prej nj viti e kemi festuar n t njjtn mnyr edhe n Tiran. Mbi kt aktivitet kryesor kushtuar Dits Ndrkombtare t Librit, ne kemi krijuar nj jav t tr kushtuar letrsis spanjolle…”

Gjat ksaj jave n Fakultetin e Gjuhve t Huaja, profesoresh Lina Rodriguez do t flas pr veprn e Pedro Kalderon “Jeta sht ndrr” e cila do t vihet premier n Teatrin e Operas m 28 prill. M 23 Prill shkrimtarja Mira Meksi do t mbaj nj referat mbi romanin e saj t fundit me ngjyra hispanike “E kuqja e Demave”. T shtunn n Akademin e Arteve vepra dramatike "Jerma" e t magjishmit Federiko Garsia Lorka do t shfaqet premier n Teatrin e Akademis s Arteve. E tr kjo jav, sipas Ambasadorit Montobio, synon t bashkoj shpirtrat e dy popujve, duke mbshtetur iden se letrsia dhe arti jan rruga m e mir nga ku lind miqsia ndrmjet dy popujve tan.