Pasi u kritikua nga Fondi Monetar Ndrkombtar pr vonesa rreth privatizimit t Korporats Energjetike t Kosovs, Qeveria e Kosovs i ka hyr ksaj pun m seriozisht. Kompania konsulente IFC, e cila sht pjes Banks Botrore, ka nisur punn e vlersimit dhe ka
planin pr privatizim t Divizionit t distribuimit dhe furnizimit me energji elektrike. Komiteti pr privatizim, n prbrje t vendorve, t hnn ka diskutuar me prfaqsuesit e ksaj kompanie, pr gjetjen e modaliteteve rreth privatizimit. Megjithat, nuk dihet data se kur shkohet n tenderim.Kompania e ka
njfar plani. Mirpo, ska pasur dika konkrete. M shum gjra t prgjithshme, tha pr Express Lutfi Zharku, ministr i Industris dhe Tregtis, i cili ka marr pjes n takimin e Qeveris me kompanin. Vetm pak dit m par, misioni i Fondit Monetar kritikoi Qeverin se po vonohet rreth privatizimit t KEK`ut dhe se nj pjes e madhe e shpenzimeve shkojn pr ket kompani, e cila nuk arrin ti mbuloj humbjet e saj.Marrveshja e shumpritur mes Banks Botrore, USAID`it dhe autoriteteve pr strategjin e sektorit t energjis, m n fund u arrit von ksaj vere. Mirpo, investitort privat dukshm jan t shqetsuar nga risku i investimeve q nnkuptohet nga kjo strategji dhe dy ofertuesit m t mdhenj jan larguar nga tenderi pr rritje t kapacitetet energjetik, thuhet n vlersimin e misionit t FMN`s.Megjithat, kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, thot se bashk me ndrkombtart sht arritur progres i dukshm n krijimin e kornizs ligjore dhe rregullatorit. Privatizimi i KEK-ut, sipas tij, sht dshmi se Qeveria ka si qllim t siguroj energji t mjaftueshme pr qytetart e Kosovs.Po dshmohet prkrahja e Qeveris pr nj privatizim t suksesshm e transparent t shprndarjes dhe shitjes n KEK. Qllimi yn sht q t sigurojm nj furnizim me energji elektrike, q sht nj ndr parakushtet kryesore t nj zhvillimi ekonomik t Republiks s Kosovs, ka thn Thai.Ai ka shtuar se pjesmarrja e sektorit privat n rrjetin e shprndarjes do t rrit shrbimet pr konsumatort, duke prfshir rritjen e faturimit dhe inkasimit dhe humbjet e energjis. Ndrkaq, ministri i Ekonomis dhe Financave, Ahmet Shala, tha se Komiteti do ta prcjell n vazhdimsi procesin e privatizimit. Ai ka siguruar t gjith ofertuesit se do t jen t barabart dhe se procesi do t tenderohet ndrkombtarisht, mirpo nuk ka dhen nj dat se kur do t ndodh kjo.Shala ka treguar edhe rolin q do ta ket kshilltari i transaksionit.Kshilltari i transaksionit do t jap kshillime pr politika dhe kshillime pr projektin e privatizimit, tha ai. Sfid dhe objektiv i Qeveris, sipas tij, ka qen t ndalen subvencionet, t cilat kan shkuar pr KEK-un dhe ndrmarrjet publike. Ndryshe, Qeveria e Kosovs muaj m par ka aprovuar vendimin pr shthurjen e KEK-ut.