Iran

N Iran ka nisur puna pr centralin e par brthamor. Autoritetet n Teheran e kan cilsuar kt hap t rndsishm n nismn e tyre pr t prodhuar energji brthamore. Uzina n Bushehr, n jug t vendit, pritet t prodhoj energji elektrike, brenda dy-tre muajve t ardhshm. Furnizimi me karburant do t bhet nga Rusia dhe karburanti i shpenzuar do t rikthehet atje pr t’u prpunuar nga e para. Komisionimi i ktij centrali, pas shum vonesash, vjen n nj koh kur komuniteti ndrkombtar sht tepr i shqetsuar pr projektin iranian t pasurimit t uraniumit, i cili, sipas Perndimit, do t prdoret pr t prodhuar arm brthamore. Irani e mohon kt gj. N muajin qershor, Rusia ra dakord pr t mbajtur nj tjetr takim t OKB-s, pr t diskutuar sanksione kundr Iranit pr sa i prket projektit t tij t pasurimit t uraniumit.
#