Restauratort e Institutit t Monumenteve kan nisur procesin e ndrhyrjeve t mirmbajtjes s Mozaikut q ndodhet n oborrin e brendshm t Muzeut Historik Kombtar. Mozaiku i shekullit t tret i quajtur si “Qilimi i Apollonis” ka qndruar pr m shum se dy vite i mbyllur dhe si pasoj shkalla e dmtimeve sht rritur.

Olta Kore, Restauratore

“Kemi nisur prej tre javsh punimet e mirmbajtjes, t cilat duhen
do vit. Gjendja e mozaikut nuk sht shum e mir pasi ka dy vite pa kt ndrhyrje”

Megjithse specialistt thon se vlera e mozaikve qndron n vendin ku jan krijuar, pr t mos rrezikuar m tepr kt mozaik dhe pr ta
at t vizitueshm nga turistt, restauratort synojn ta ln at t hapur gjat gjith kohs.

Olta Kore, Restauratore “Mozaiku duhet t qendroj i hapur dhe do prpiqemi t sigurojme nj tend”

Mozaiku sht zbuluar n Apolloni n vitin 1959. Ai sht sjell n Tiran n vitet 80. Ai ka nj siprfaqe prej 30 metra katror dhe prmban figura gjeometrike.