Nis sot Muaji i Shenjt i Ramazanit, i cili konsiderohet si nj nga muajt m t rndsishm pr besimtart mysliman n Shqipri dhe mbar botn. Me kt rast, Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Haxhi Selim Mua ka uruar t gjith besimtart mysliman si brenda dhe jasht vendit pr nj agjrim sa m t leht. Ramazani sht muaji i nnt i vitit sipas kalendarit t Hixhretit. N prfundim t ktij muaji, mbi nj miliard myslimant e bots festojn festn e Eid al-Fitrit, ose si njihet, Bajramin e Madh.