N qendr t samitit sht kriza financiare dhe masat q vendet e goditura prej saj do t vazhdojn t marrin pr t frenuar efektet e saj. Kjo betej ndrkaq ka ndar Shtetet e Bashkuara dhe Europn.

Uashingtoni ka akuzuar Gjermanin se me masat e saj t kursimeve rrezikon rimkmbjen e ekonomis botrore. Por Bashkimi Europian garanton se paketa gjermane e kursimeve sht n harmoni t plot me strategjin e BE-s. Ndrkaq policia kanadeze ka arrestuar nj person, i cili kishte parkuar makinn e tij shum pran qendrs ku lidert botror do t takohen. N makinn e tij u gjetn disa materiale t dyshimta dhe nj sasi e madhe karburanti. Pr t garantuar sigurin e ktij samiti jan angazhuar mbi 20 mij forca policore.