Ministri i Drejtësisë: Forcimin e shtetit të së drejtës, ku ligjet zbatohen plotësisht dhe në mënyrë të barabartë për të gjithë, çmontimin e sistemit të korrupsionit janë objektivat tona për përmirësimin e sistemit të drejtësisëMinistri Nishani prezantoi dje Strategjin Sektoriale t Drejtsis q parashikon prmirsimin e atij aktual n nj sistem drejtsie t ndershm, funksional dhe efient pr qytetart. Strategjia parashikon prmirsimin e mtejshm i sistemit t drejtsis, rritje t aksesit n drejtsi, rritja e besimit t publikut n drejtsin shqiptare duke e forcuar dhe rritur m tej kontributin e ktij sektori n zhvillimin e shoqris shqiptare dhe duke nxitur e prshpejtuar integrimin evropian, integrimi i vendit n BE nprmjet prmbushjes s plot t standardeve pr antarsim n BE jan qllime kryesore q Ministra e Drejtsis synon t arrij nga zbatimi i Strategjis Sektoriale t Sistemit t Drejtsis. Kjo strategji u prezantua n nj tryez debati t organizuar n Ministrin e Drejtsis, ku ishin t ftuar aktort e sistemit t drejtsis, t cilt kan kontribuar n hartimin e ksaj strategjie. “Forcimin e shtetit t s drejts, ku ligjet zbatohen plotsisht dhe n mnyr t barabart pr t gjith, montimin e sistemit t korrupsionit jan objektivat q na udhheqin n prpjekjet tona pr prmirsimin e sistemit t drejtsis si nj detyrim me karakter absolut dhe i pakushtzuar q kemi ndaj qytetarve shqiptar, t cilt jan njkohsisht edhe taksapaguesit dhe burimi financiar i veprimtaris shtetrore. Ata kan t drejtn t krkojn nj sistem drejtsie t ndershm, funksional dhe efient”, - u shpreh ministri Nishani n fjaln e tij t hapjes. Hartimi i saj sht bazuar n politikat ekzistuese t qeveris shqiptare, t prezantuara nprmjet dokumenteve kye, si Strategjia Kombtare pr Zhvillim dhe Integrim 2007-2013 dhe Plani Kombtar pr Zbatimin e Marrveshjes s Stabilizim Asociimit. “Ky dokument strategjik do t kontribuoj edhe me gjer, prtej sektorit t drejtsis, si nj mjet efektiv n duart e politikbrsve dhe aktorve t tjer t prfshir n procese t lidhura me sistemin e drejtsis”, - tha n kt takim edhe zv.ministrja e Drejtsis, Brikena Kasmi, e cila prezantoi draftin paraprak t strategjis. Ministria e Drejtsis ka nj rol t rndsishm n inicimin dhe menaxhimin e reformave n drejtsi, pa cenuar aspak parimin e ndarjes s pushteteve. Dokumenti strategjik ruan parimin kryesor t pavarsis dhe paansis s pushtetit gjyqsor, t prgjegjshmris s gjyqtarve dhe aktorve t tjer ndaj Kushtetuts dhe ligjit. Prfaqsues nga Gjykata e Lart, gjykatat e shkalls s par dhe t apeleve, Kshilli i Lart i Drejtsis, Zyra e Administrimit t Buxhetit Gjyqsor, Konferenca Gjyqsore Kombtare, Shkolla e Magjistraturs, Ministria e Drejtsis dhe institucionet n varsi t saj, prokuroria si dhe DEBASKON (Departamenti i Bashkrendimit t Strategjive dhe Koordinimit t Ndihms s Huaj) pjesmarrs n kt tryez, jan edhe aktort ky t hartimit t draftit t par t ksaj strategjie. Bashkpunimi i Ministris s Drejtsis me ta do t vazhdoj deri n finalizimin e saj dhe miratimin nga Kshilli i Ministrave. Ky dokument unik do t shrbej si nj udhrrfyes pr punn e t gjith ktyre aktorve. Ky sht drafti i par i strategjis, e cila pritet t finalizohet dhe t miratohet brenda afatit t caktuar.