N zonn bregdetare t Shn Pjetrit kan filluar q t ndrtohen pa autorizimet prkatse kioska t ndryshme, t cilat do t prdoren pr t nxjerr fitime gjat sezonit veror. Drejtoria e Shrbimit Pyjor t Durrsit ka shprehur shqetsimin e saj se kto ndrtime jan duke dmtuar edhe kurorn e gjelbr t siprfaqes pyjore t plazhit t zons, nj nga m t spikaturit pr vlerat e rralla. Drejtori i Policis Pyjore, Enver Masha, tha pr “standard”: “Pasi morm sinjalizimet, ne kemi ndrmarr nj operacion verifikimi pr rastet kur ndrtimi i ktyre objekteve ka prekur territorin pyjor t bregdetit dhe pas ksaj, do t bashkpunohet me pushtetin vendor dhe policin ndrtimore pr t'i eliminuar ato”. Masha tha:“


Nga verifikimet e deritanishme rezultojn rreth 15 raste ndrtimesh dhe znie territoresh pr shrbime t ndryshme, objektet jan kryesisht kioska, baraka prej kashte dhe n kt faz jan konstruktuar vetm skeletet dhe dyshemet prej betoni, si dhe ndrtime me mur dhe blloqe betoni”. Sipas tij, “znia e fondit pyjor sht e palejueshme dhe se gjithka sht e evidentuar si dhe se jan
edhe procedime sipas ligjeve ne fuqi. Pr kt sezon jan
edhe 5 gjobitje, si dhe jan drguar dosjet pr procedime penale n Prokurorin e Rrethit t Durrsit”. Gjobat e vendosur nga policia pyjore variojn nga 80 mij - 100 mij lek t reja. Nj subjekt privat sht penalizuar dhe sht
dosja gati e dorzuar n prokurori pasi ka t rrethuar nj territor q nuk sht n studimin urbanistik. Pr kt sht ndrhyr nga Policia Ndrtimore dhe i jan prishur disa mure. Edhe nj shoqri e huaj ka zn rreth 30 ha t fondit pyjor dhe sht gjobitur si dhe sht
kallzimi prkats pr procedim. N afrsi t tyre sht gjobitur dhe penalizuar edhe nj subjekt q ka zn nga fondi pyjor pr disko verore rreth 3100 metra katror. Masha tha: “Policia Pyjore do t jet n gatishmri pr t marr do mas parandaluese ndaj dmtimeve t fondit t gjelbr pyjor t bregdetit, dhe se pr kt po bashkpunohet ngusht edhe me organet e specializuara ligjore. Zona e Shn Pjetrit ka nj siprfaqe pyjore prej 255 ha, ku vetm n zonn e bregdetit ka t mbjella me pisha bregdetare rreth 90 ha”... Por megjithse zona e Shn-Pjetrit sht e shpallur zon e mbrojtur, ajo ka mbetur vazhdimisht n shnjestr t synimeve pr t
investime, pasi n kt terren t gjelbr, me ujra t thella e plazhe t pastra, shikohen si mjaft fitimprurse, sidomos pas ndrtimit t rrugs automobilistike 22 km Maminas - Shn Pjetr.