broziNga Zef Brozi


Me 21 Korrik cdo deputet i Mazhorancs dhe Opozits dhe gjith Parlamenti i Shqipris ka shansin e madh t dshmoj me votn e vet Pro Projektit t Reforms pr Drejtsin se e do Shqiprin, se sht pr pranimin e Shqipris n Bashkimin Europian, se sht pr forcimin e marrdhnieve me Amerikn dhe Europn dhe jo pr ta Vetizoluar Shqiprin dhe ndar at nga bota Perndimore.


T votosh kundr projekt­reforms pr drejtsin t hartuar nga OPDAT, EURALIUS dhe ekspertt shqiptar dhe q mbshtetet fuqimisht nga qeveria Amerikane dhe Bashkimi Europian, do t ishte veprimi m AntiShqiptar, m Anti­Perndimor dhe m vrastar i idealeve pr nj Shqipri Europiane.


T nderuar deputet, keni rastin t dshmoni integritetin tuaj personal n t mir t Shqipris dhe votuesve tuaj duke votuar PO Reformn m 21 Korrik.


Kam edhe nj kshill miqsore vecanrisht pr ju deputet t Opozits, jo vetm si qytetar, por edhe si ish- deputet i Partis Demokratike i zgjedhur n Mars 1992 nga njerzit fisnnik t vendlindjes time aq t dashur, Mirdit dhe si ish­Kryetar i Komisionit t Ligjeve n Parlament.


Ishin deputett dinjitoz t Partis Demokratike q n vitet 1992­1996, kur PD ishte n pushtet, votuan disa her kundr urdhrave, vullnetit, dhe diktatit t Presidentit Berisha, q vepronte edhe si Kryeprokuror, Krye­Gjykats e Krye­Mafioz dhe q mbi Shqiprin vendoste interesat e tij personale dhe t klanit t tij t zhytur n krim e korrupsion. Ata deputet t nderuar prballuan krcnimet dhe dhunn e mbipushtetit berishian ndaj kujtohen me respekt.


Sot ju deputet t Partis Demokratike jeni n situat shum m t favorshme se ata deputet t PD t viteve 1992­1996 dhe nuk ka asnj arsye t friksoheni nga Saliu, i cili n fakt sht m i friksuari shqiptar, me i friksuari ish­pushtetar dhe m i friksuari deputet, sepse ai po e ndjen peshn e rnd t krimeve t tij.


Prandaj ai po e kundrshton e saboton Reformn n Drejtsi. Frika e Berishs nuk ka pse tju pushtoj edhe ju e tju errsoj ndrgjegjen, bindjen dhe integritetin tuaj personal.


N fakt nj gjyqsor i pavarur e me integritet q reforma synon t bj sht edhe n t mirn e atyre q sot kane frik nga Reforma, pra edhe n interes t vet Saliut dhe klanit te tij.


Un dua t besoj se ju deputet te partive t tjera opozitare nuk jeni pa integritet personal dhe t pranoni t komandoheni e nprkmbeni nga Saliu e t votoni sipas urdhrave t tij dhe jo pr t mirn e votuesve tuaj dhe t Shqipris. Komuniteti ndrkombtar, qytetart e Shqipris prfshir edhe veten time, besojm dhe presim q ju t votoni PO Reformn me 21 Korrik.


T nderuar deputet, mos ia varrosni perspektivn Europiane vendit ton t dashur. Asnjher deri m sot Shqipria nuk ka qen aq afr pragut hyrs n Bashkimit Europian dhe m nj mbshtetje aq t fuqishme nga miqt dhe dashamirsit m t mdhenj t saj­Amerika dhe Bashkimi Europian. Por Shqipria sot sht edhe m e rrezikuar se asnjher m par q ti mbyllen portat e familjes Europiane dhe ti ndrpritet mbshtetja jetike Amerikane e Europiane nse ti deputet dhe Parlamenti nuk votoni « PO » Projekt­Refomn e Drejtsis.


Student, nxns, rini e fshatit dhe qytetit, Ju rrezikoni q ndrrat tuaja pr tu br qytetar t denj t BE­s tua shuajn deputett tuaj nse votojn kundr Refoms m 21 Korrik. Mos i lejoni ata t vrasin shpresn dhe perspektivn tuaj ! Detyrojeni deputett tuaj (pyesni k keni nse nuk e dini) t votojn pro Reformn. Ne Dhjetor 1990 moshatart tuaj shembn diktaturn dhe zgjuan e bashkuan gjith Shqiprin me thirrjet « E duam Shqiprin si gjith Europa ! ». Po ju ku jeni strukur ?


Njerz t mir t Shqipris son t dashur, Ju rrezikoni edhe q tu hiqet e drejta pr t hyr pa viza n vendet e BE­s dhe kshtu do t ndaheni nga familjet dhe t afrmit tuaj n imigracion dhe do tju bjer t fikt duke pritur pa shpres dhe me or e dit t tra para dyerve te ambasadve pr t marre nj viz, sikurse vuajtt deri pak vite m par. Mos lejoni q kjo t ndodhe ! Zgjohuni nga letargjia poshtruese q ju ka zn dhe detyrojeni deputetin tuaj, Parlamentin tuaj t votoj me 21 Korrik ashtu sikurse dshroni ju, pra Pro Reforms pr Drejtsin!


Biznesmen e Fermer q po jepni nj kontribut te cmuar ne progresin e vendit ton t dashur, nse deputeti juaj dhe Parlamenti jua me 21 Korrik voton kundr reforms pr drejtsin, ju rrezikoni t mos merrni ndihma financiare dhe investime nga Bashkimi Europian dhe institucionet financiare  Perendimore pr fermn dhe biznesin tuaj q sot keni, apo qe dshroni t hapni Ju nuk do keni mundsi t shisni prodhimet e juaja n tregun e Bashkimit Europian.


Mos i lejoni deputett tuaj tua mbyllin shanset e pasurimit dhe nje jetese m t mir pr ju e familjet e juaja. Detyrojini ata t votojn Pro Refoms q ju e doni.


Reforma n Drejtsi duhet mbshtetur edhe nga ata gjyqtar e prokuror t ndershm, sepse kjo reform synon edhe q t krijoj kushte e trajtim dinjitoz pr ata e familjet e tyre dhe do t mundsoj pavarsin reale nga partit dhe politika.


Duke ndjekur me vmendje edhe debatet e ktyre ditve pr reformen ne Drejtsi po shpreh n mnyr sa m t thjesht opinionin tim vetm pr disa cshtje te debatueshme.


A sht miratimi me konsensus kusht pa t cilin nuk mund t miratohen projekt­ligje, pra edhe Projekt­Reforma n Drejtsi? JO, projekt­reforma dhe ligjet miratohen me aq vota sa krkon kushtetuta dhe ligji. Pra me 21 Korrik reforma miratohet me votat e jo me pak se 2/3 e Parlamentit. Konsensusi pr kt reform a pr cdo ligj tjetr nuk sht kerkes e Kushtetuts dhe e ligjit por vullnet politik i partive dhe liderve t tyre. Jo vetm n Shqipri, por edhe n vendet me demokraci t konsoliduar konsesusi politik shum rrall arrihet.


Q nga viti 1995 e deri m sot q un jetoj n Amerik, e kam t vshtir t kujtoj ndonj rast pr ndonj ligj q Kongresi Amerikan ta ket miratuar me konsensus. Cdo kushtzim pr reformn me konsensus sht i papranueshm n nj shtet ligjor e demokratik. Mendoj se edhe institucionet nderkombtare kan br e bjn gabim t madh kur insitojn pr konsensus.


Pr m tepr, prvoja e ktyre 25 viteve tregon se konsensusi midis partive t mdha edhe kur sht arritur, ka qn nj pazar politik me pasoja t rnda pr vendin dhe demokracin. A sht cnim i sovranitetit pjesmarrja dhe roli i ndrkombtarve n procesin e verifikimit t integritetit professional e moral t gjyqtarve e prokurorve, sikurse po trumbetohet me djallzi nga disa politikan?


Jo, aspak. Pretendimet dhe klithmat per cenim sovraniteti n kt rast jan sebepe pr ta sabotuar reformn, jan ringjallje e shmtuar e mentaliteteve t diktaturs komuniste.


A sht projekt­reforma n prputhje me t ashtuquajturin Nen 88 t Komisionit t Venecias? Edhe un them PO, ashtu sikurse thon ekspertt shqiptar, BE, Sh.B.A. dhe institucione t tjera ndrkombtare.


Por kam edhe nj sugjerim pr vet Komisionin e Venecias q n t ardhmen t heq dor nga rekomandime politike pr partit dhe t jap vetm opinion profesional, sepse partit vet ngatrrohen e prleshen pr parcelizim e zabtim t gjyqsorit e prokurorise edhe pa rekomandime joprofesionale veneciane, ndersa sugjerimi i Venecias pr zgjidhje politike q sigurojn proporcionim t opozites dhe mazhorancs n gjyqsor e prokurori krijon sherre e keqinterpretime q minojn vet reformn n drejtsi dhe pavarsin e institucioneve t drejtsis, pra i hedh benzin zjarrit t pashuar t politiks mbrapshtake n Shqipri.


N mbyllje un shpreh besimin dhe uroj q me 21 Korrik mse 94 deputet,mbase 139 (mbase ndodh edhe mrekullia dhe 140 deputet) do votojn PRO Projekt­Reforms n Drejtsi. Dhe ateher lajme e dit m t mira do t vijn pr qytetart dhe Shqiprin!