Fuerteventura, Kanarie, 20 Gusht NOA -
Tragjedi në Fuerteventura, në një ndër ishujt më të bukur të Kanarie. Një
fëmijë italian vetëm 10 vjeç, ka mbetur nën kurthin e një grope rëre, e cila
fillimisht ishte hapur për të luajtur nga disa miqtë e tij në lokalitetin e La
Oliva.

Pasi përfundoi me ndihmën e shpejtë, ai
ndodhej në një gjendje kardio-polmonare. Pas u transportua në spital, mjekët
pohuan se ndodhet në gjendje kome dhe është një rast tepër kritik.Vogëlushi ishte futur në një gropë të madhe,
prej tre metrash thellësi, e cila ishte gërmuar në rërën e plazhit.Në momentin që po përpiqej të dilte nga gropa,
filloi dhe drama për të. Muret e saj, siç bëhet e ditur nga siti La Oliva, i
kanë rënë mbi trup duke e groposur.

Prindërit vunë re menjëherë atë çka ndodhi dhe kërkuan ndihmë. Megjithatë
operacioni për të nxjerrë fëmijën nuk rezultoi aspak i thjeshtë.Kështu forcat e shpjeta filluan menjëherë të
gërmonin në të njëjtin vend për të shmangur rënie të tjera të mureve rrethues
prej rëre.U deshën rreth 20 minuta për të liruar
vogëlushin, që dhe në atë moment ishte në një gjendje mjaft kritike për jetën.Adoleshenti më pas u transportua menjëherë me
helikopter në spitalin Materno Infantil të Las Palmas, ku aktualisht ndodhet
në gjendje koma.r.b/NOA