Ka ardhur prej kohsh momenti q NATO-ja t'i caktoj vetes parime t reja baz pr angazhimin. Aleanca sht zhvilluar n dhjet vjett e fundit n 28 antar me interesa dhe mundsi ushtarake shum t ndryshme. Strategjia e vjetr e vitit 1999 nuk mban parasysh sa duhet as rrezikun prej terrorizmit, as ambiciet pr pushtet t Rusis. Projekti i grupit t ekspertve sht nj list synimesh, t cilat NATO-ja duhet t'i prfshij n nj strategji. Projekti ka 55 faqe, ai sht shum i gjat. Detyr e ministrave t Jashtm do t jet q deri n vjesht t nxjerrin nj koncentrat t qlluar nga rekomandimet.


Askush nuk do t kundrshtoj, kur t lexoj n projekt konstatimin se mbshtetja reciproke ushtarake midis shteteve antare dhe para s gjithash se mbshtetja ushtarake e SHBA-s pr Evropn do t mbeten brthama kryesore e Aleancs. Kjo ka qen veanrisht e rndsishme pr shtetet antare evropianolindore, t cilat kan qen m par pjes e Traktatit t Varshavs. N Evropn Lindore vazhdon t jet e madhe frika nga nj sulm rus, nga nj prpjekje ruse pr hegjemoni. N Evropn Perndimore dhe n Amerikn e Veriut kjo frik thuajse sht zhdukur.


Megjithat, NATO-ja do t kujdeset pr her t par edhe pr sigurin e furnizimit energjitik. Kjo mund t ket vetm kuptimin se NATO-ja duhet t siguroj furnizimet me gaz dhe naft nga Rusia dhe Azia qendrore. Por kjo mund t kuptohet si provokim nga Rusia. Nga ana tjetr, n t ardhmen, Aleanca dshiron t bashkpunoj ngusht me Rusin, pr t eliminuar rreziqet terroriste dhe sulmet me raketa nga shtete t paparashikueshme n veprimet e tyre dhe t dshtuara. Bashkpunimi ekzistues n mbrojtjen raketore n fushn e betejs midis NATO-s dhe Rusis mendohet tani t zgjerohet n mbrojtjen e prbashkt raketore n sektorin e raketave me rreze t mesme veprimi. Duke hequr dor nga nj mbrojtje raketore strategjike, ndrkontinentale, SHBA-t e hapn kt rrug t re. Pr aq koh sa shtete t tjera t zotrojn arm atomike ose t prpiqen t'i zotrojn ato, NATO-ja nuk mund t heq dor nga armt e saj atomike, me qllim friksimi. Kjo logjik nuk sht vjetruar aspak, edhe pas fundit t Lufts s Dyt Botrore. Por qllimi i synuar duhet t jet nj bot pa arm atomike, si e ka prcaktuar at Presidenti i SHBA-ve.


Angazhime jasht territorit t NATO-s, si n Afganistan ose n Ballkan do t shkruhen n strategjin e re t NATO-s. Aleanca nuk do ta luaj rolin e policit botror. Kt rol e pati favorizuar vitet e fundit ish-ministri amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld. Por aleatt evropian ditn si ta pengonin kt rol. Roli si trup globale ndrhyrjeje e mbingarkoi NATO-n politikisht, ushtarakisht dhe financiarisht. Kjo mbingarkes e arriti limitin e saj q me angazhimin n Afganistan. Prej kohsh sht paraqitur e nevojshme q strategjia e re t prmbaj kritere t qarta, se kur, si dhe pse duhet t angazhohet Aleanca Veri-Atlantike jasht territorit t saj. Strategjia n letr shkruhet shpejt, shum m e vshtir do t jet prkthimi i saj n politik praktike pushteti. Disa ushtri n Evrop ende nuk kan mbrritur n gjendjen e re t krcnimeve. Ato jan shum pak t zhdrvjellta, jo sa duhet mobile, shum joprofesioniste dhe shum t shtrenjta.


Pr kto probleme, vitet e ardhshme duhet t punoj edhe Bundesveri, ushtria gjermane. Nj hap i par do t ishte shndrrimi nga nj ushtri e shkolluar n mnyr amatore, nga persona t shrbimit ushtarak t detyruar, n nj trup me ushtar profesionist t specializuar, si sht standardi thuajse n t gjitha vendet e Aleancs. Ve ksaj, popullats skeptike, jo vetm n Gjermani, i duhet
e qart se duhet t shpenzohen para pr mbrojtjen raketore. Strategjia e re u krijua duke dgjuar shum ekspert dhe organizata joqeveritare n seminare t hapura. Shtetet antare t Evrops Lindore kt her kishin mundsi ta shprehnin plotsisht at q mendonin. Kjo premis gati demokratike flet shum pr vlerat e NATO-s.