Kt vit turizmi shqiptar po arrin kulmin e tij, mes nj milion e gjysm kosovarve q kan zbritur n Durrs dhe Vlor, fal tunelit q u shkurton tri or udhtim. Po ashtu, me dhjetra mijra shqiptar nga Maqedonia jan ktu, por dhe me mijra maqedonas nuk po i ndahen prej 2-3 vitesh Vlors. Oferta e detit dhe rrs ka pjesn e luanit, por sht rritur edhe pjesa e turizmit malor t Thethit dhe Valbons, q thrret do vit mbi katr mij ek dhe polak. Ky zhvillim pozitiv q shum shpejt do t na sjell ndoshta brenda shtatorit 1 miliard euro, pr t shkuar n fund t vitit edhe n nj miliard e dyqind milion ose treqind milion euro, ndodh n nj koh kur pushteti vendor sht kujtuar pr t pastruar plazhet vetm n muajin qershor, kur qeveria qendrore, e kapur pas telasheve me pasojat e krizs, ka dhn fonde krejtsisht simbolike pr turizmin, edhe pse sht nj industri q nse investon nj sasi t caktuar, t kthen n m pak se pes vjet trefishin. Kt vit na shpton tuneli i Thirrs dhe ardhja masive e kosovarve, pr arsye se oferta jon e bregdetit sht sidoqoft m e lir se ajo e Malit t Zi, por nuk do t zgjas kjo ardhje masive. Ajo mund t ndrydhet duke filluar q nga viti i ardhshm dhe duhet t jemi t kujdesshm. Nuk mund t themi q turizmi i plazhit do t jet e ardhmja e turizmit shqiptar, por t paktn sot ai jep 93-95 pr qind t t ardhurave nga industria e par e vendit pr nga kontributi n Prodhimin e Brendshm Bruto (turizmi jep 1 miliard euro n vit ose 14 pr qind t PPB-s, m shum sesa ndrtimi). Prderisa e kemi nj potencial t till, nuk mund ta injorojm apo ta lm t dmtohet. Natyra na ka falur me shum bujari kilometra t tr t mrekullueshm t Mesdheut, kurse realiteti sht q Shqipria sot sht nj nga vendet mesdhetare m keq t zhvilluara n turizmin e plazhit. Nj zhvillim trsisht kaotik, pa respektuar asnj lloj plani edhe atje ku ato ekzistojn, me nj arkitektur nga m t shmtuarat, me nj nivel menaxhimi dhe shrbimi nga m t ultit pr shkak t mungess s edukimit dhe prvojs s pakt. Tregu q thith turizmi shqiptar i plazhit sht i ndryshm. N fillim ishte nj treg me t ardhura mbi mesataren, kryesisht shqiptar t Kosovs, Maqedonis apo Shqipris, me banim n vendet perndimore. M von, pasi ky treg u zhgnjye nga ajo ka ne i ofruam klientit n plazhet tona, u zvendsua dhe po vazhdon t zvendsohet nga nj treg me t ardhura t ulta (i mbiquajtur «turizmi i shalqinit»), i cili shpenzon pak dhe pranon pr rrjedhoj edhe nivelin e ult t shrbimit dhe produktit turistik. Duke qen se dhjet pr qind e popullsis s Shqipris dhe Kosovs kan t ardhura mbi mesataren, pjesa q ngelet prbn nj numr t mjaftueshm pr t realizuar numrat e mbi 2 milion turistve. Por a sht kjo ajo q duam, ndrkoh q turisti "i varfr" ndikon n nj sezon m t shkurtr, nuk vjen m shum s nj her gjat vitit dhe l m pak t ardhura? Ku sht vmendja jon pr 80 milion gjerman q shpenzojn mbi nj mij euro pr banor pr t udhtuar jasht do vit? Vetm agjencia e njohur turistike gjermane TUI drgon n Turqi do vit mbi 3 milion gjerman. Ndrsa tek ne kjo agjenci nuk ka hapur ende qoft nj zyr prfaqsimi pr turizmin e rrs dhe detit. Kjo dshmon pr prgatitjet tona krejtsisht t pamjaftueshme q t presim turist evropianoperndimor n plazhet tona. Shqipria nuk mund t injoroj potencialin q ka, por pr t'u kthyer n konkurruese n tregun e egr t Mesdheut, na duhet shum, shum pun. Duhet prcaktuar far produkti do t ndrtojm dhe kujt do t'ia ofrojm kt produkt. Pr kt duhet q politika dhe qeveria t kthej syt seriozisht nga turizmi. Jemi i vetmi vend n rajon me tatim mbi vlern e shtuar (TVSH) 20 pr qind n hoteleri, me taks qyteti 5 pr qind. Ngelemi i vetmi vend me vetm nj emr rrjeti hotelier (Sheratonin), i vetmi vend q nuk ka nj hotel me m shum se 150 dhoma, i vetmi vend pa nj panair turizmi dhe ku e gjith Ministria jon e Turizmit e ka buxhetin sa Zyra e Promovimit t Kroacis n Japoni! Situata e produktit t turizmit t plazhit n Shqipri sht shum komplekse dhe duhet nj plan veprimi konkret pr ta kthyer n konkurruese dhe afatgjat ofertn ton t turizmit t vers. Politikant dhe qeveritart tan duhet t’i ken mir parasysh kto, kur t thurin planet e tyre pr prpjekjet pr zhvillimin e industris numr nj t vendit.