Nuk jan pamje reale nga skenat e ndonj pengmarrje, por nj demostrim i forcave speciale t repartit RENEA, nj nga forcat m elitare q ka policia shqiptare.

Jan pikrisht ato q ndrhyn pr zgjidhjen e nj konflikti, pr arrestimet e personave me rrezikshmri t lart si dhe pr operacione q krkojn nivel t lart fizik dhe profesional. Demostrimi, q vjen pas nj trajnimi dy-javor t 35 efektivve t strukturs s operacioneve speciale t Policis s Tirans u ndoq edhe nga ministri i Brendshm, Lulzim Basha, i cili e vlersoi repartin RENEA jo vetm si nj shkoll t prgatitjes elitare t oficerve t policis, por edhe si nj ndr repartet m elitare n Ballkan.

Basha “Efektivat e sapotrainuar nga RENEA demostruan aftsit e fituara gjat trajnimit n qitje, operacione pr arrestim personash dhe operacione n raste pengmarrjesh. RENEA sht certifikuar tashm si nj shkoll e prgatitjes elitare t oficerve t Policis s Shtetit anemban vendit."

Duke vlersuar prgatitjen e forcave RENEA ministri Basha theksoi se transferimi i prvojs, dijeve dhe prgatitjes operacionale taktike nuk do t ndalet vetm me strukturn e operacioneve speciale pr Qarkun e Tirans, por do t shtrihet n struktura t tjera n t gjith vendin.

Basha "35 oficert e ksaj njsie speciale jan dallndyshja e par e shumfishimit nprmjet trajnimit dhe ritrajnimit t prvojs elitare t repartit RENEA. Njsi t ngjashme do t ngrihen anemban vendit. Ky demonstrim q pat sot padyshim do t shrbej pr t’i ardhur n ndihm strukturave t tjera t policis n situata t vshtira dhe pr t shumfishuar suksesin e RENEAS n gjith territorin e vendit."

Po kshtu, duke iu prgjigjur interesit t gazetarve q e ndoqn kt demostrim, ministri Basha tha se edhe strukturat e tjera t policis jan n nivele t larta profesionale, duke prmendur si tregues t profesionalizmit t tyre, uljen e ndjeshme t nivelit t krimit n vend.