Emrat e przgjedhur pr gjyqtar t Gjykats Supreme dhe Zyrn e Prokurorit, ka disa jav q jan n tavolinn e presidentit t Republiks.Por ata nuk bhen n asnj mnyr publik, ndonse bhet fjal pr pozita shum t rndsishme t institucioneve t drejtsis n vend.Megjithkt, Expressi ka mundur t kuptoj se disa nga emrat q ndodhen n zyrn e presidentit dhe presin nnshkrimin e tij, pr pozitat n Gjykatn Supreme dhe Zyrn e Prokurorit.Burime t besueshme t gazets sqarojn se disa nga kandidatt q kan konkurruar pr kto dy institucione jan Besim Kelmendi, Fejzullah Hasani, Tahir Rrecaj, Laura Pula, Ismet kabashi, Sali Toplica, Anton Noka, Fllanza Kadiu etj.Emrimi nga presidenti pritet t bhet m s largu deri t premten e ksaj jave. sht duke u punuar shum, thot ky zyrtar pr Express.Pavarsisht puns, duket se problemet pr kompletimin e ktyre dy institucioneve t larta t drejtsis n vend, nuk mund t prfundojn shum leht.Burime t gazets shpjegojn se pr asnjrin prej ktyre vendeve t zbrazta t puns nuk kan konkurruar pjestar t minoritetit serb.Kshtu, sipas ligjit, vetm n Gjykatn Supreme duhet patjetr t jen tre gjyqtar t minoritetit serb, ndrkoh q para presidentit t Republiks, asnj emr nga kjo pakic nuk ndodhet pr miratim.Por kta emra dhe shum t tjer, si top sekret nuk i mban vetm presidenti. I tr procesi me t cilin sht marr Komisioni i Pavarur Gjyqsor dhe Prokurorial, sht i fshehur pas disa numrave enigmatik.Ata mbahen t fshehur edhe nga Kshilli Gjyqsor i Kosovs q n kt rast sht filtri i dyt, pas Komisionit t Pavarur Gjyqsor dhe Prokurorial t Kosovs.Mostransparencn e ktij procesi shum t rndsishm e pohon edhe Tahir Rrecaj, ish-kryeprokuror n Prokurorin Komunale n Prishtin.Rrecaj, i cili tash sht kryetar i Komisionit Zgjedhor pr Ankesa dhe Parashtresa, pr disa koh ka shrbyer edhe kryeprokuror i Prokuroris Komunale n Prishtin.Megjithkt, ai thot se ky proces do t duhej t ishte shum m transparent sesa q sht vepruar deri m tash, s paku ashtu si sht vepruar me kandidatt pr Gjykatn Kushtetuese.shtja e emrimeve dhe riemrimeve sht shum konfidenciale dhe nuk sht
fare transparente, sht shprehur Rrecaj n nj intervist pr televizionin Klan Kosova.Transparenca pr Gjykatn Kushtetuese ka qen pr lakmi, sht shprehur Rrecaj, duke mos qen n gjendje t jap asnj sqarim shtes pr kt shtje, qoft edhe pr konkurrimin e tij t mundshm.Korab Sejdiu, kshilltar ligjor i presidentit t Republiks, ka sqaruar pr Express se emrimi i ktyre kandidatve sht thjesht shtje ditsh.Sipas tij, presidenti Sejdiu do t bj emrimin e ktyre kandidatve para prfundimit t ktij viti, ndrkoh q ai sht duke i shqyrtuar t dhnat e tyre.Emrat nuk bhen publik pr shkak se ka mundsi q ndonjri t mos emrohet nga presidenti. Besoj se s shpejti do t bhet emrimi i tyre, thot kshilltari Sejdiu pr Express, pa dhn detaje t tjera.Ndrkoh, ende pa prfunduar emrimet pr fazn e par dhe t dyt, Komisioni i Pavarur Gjyqsor dhe Prokurorial kan shpallur njoftimin pr fazn e tret.Kjo pjes e procesit prfshin emrimet e gjyqtarve komunal pr kundrvajtje dhe prokurort pr prokurorit publike komunale.Sipas njoftimit zyrtar t KPGJP-s, pr shkak t mungess s papritur t nj pjestari t ktij komisioni, intervistat e caktuara mes dats 30 nntor dhe 11 dhjetor 2009 do t shtyhen deri n fillim t muajit janar 2010.S shpejti do t publikohet nj orar i korrigjuar i intervistave, thuhet n kt njoftim t publikuar nga ky komision.Pavarsisht ksaj, Tahir Rrecaj sht shprehur se gjendja e rnd n gjyqsor duket se dikujt i ka konvenuar, edhe pse sipas tij, nuk sht gjithka zi n kt sistem.Dikujt i ka konvenuar q gjyqsori t jet n kt gjendje se far sht tash, sht shprehur Rrecaj, duke e ilustruar me faksin se Gjykata Supreme nuk ka as sall pr gjykime, ashtu si e krkon ligji.Faza e tret

KPGJP-ja ka shpallur konkurs pr 150 gjyqtar t Gjykatave Komunale n tr vendin, kurse pr gjykatat komunale pr kundrvajtje krkohen 97 gjyqtar. N t njjtin konkurs, ky komision ka shpallur t hapur vendet e puns edhe pr 72 prokuror pr Prokurorit Publike Komunale. Afati pr konkurrim sht deri m 15 janar t vitit 2010.