Admirimi dhe urrejtja ndaj një personaliteti sportiv janë dy ndjenja që ecin në rrugë paralele.


Revista britanike Four Four Two, ka përpiluar një klasifikim me 50 personalitetet që përçmohen më shumë në historinë e futbollit botëror, ku nuk mungojnë emra të tillë si Pepe, Maradonës, Luis Suarez, Sergi Busquets etj.


Edhe pse me tone shakaje, kjo revistë nuk e ka lënë ti shpëtojë mundësia për të kritikuar disa prej lojtarëve e personaliteteve të futbollit.


Në krye të klasifikimit si personi më i urryer qëndron ish-presidenti i FIFA, Sep Blatter që e futi qeverinë e futbollit botëror në një skemë të madhe të korrupsionit, diçka që u desh një dekadë për tu zbuluar.


Në vendin e dytë si personi më i urryer ndodhet Jose Mourinho, i cili shpesh e ka përfshirë veten në konflikte dhe polemika të mëdha me të gjithë rivalët e tij. Sipas Four Four Two, portugezi është nga ata persona që e dëshiron ekzistencën e armiqve të tij.


Podiumin e këtij klasifikimi të revistës britanike e plotëson Harald Schumacher. Për portierin gjerman është arritur deri aty sa në Francë është konsideruar si më urryer edhe se vetë Hitleri.


Urrejtja ndaj tij ka lindur për atë çfarë ndodhi në Botërorin 1982 me gjestin e tij antisportiv kundër Battison në ndeshjen mes Gjermanisë dhe Francës duke i shkaktuar francezit dëmtime të vertebrës.


Klasifikimi i personave më të urryer vijon me Michel Platini, Richard Keys e Cristiano Ronaldon.


Renditja


50- Sergio Ramos


49- Alan Pardew


48- Robbie Savage


47- Tony Pulis


46- Pepe


45- Alan Green


44- Stan Kroenke


43- Ben Thatcher


42- Neil Warnock


41- Sergio Busquets


40- Steve Evans


39- Vincent Tan


38- Vinnie Jones


37- Roberto Rojas


36- John Fashanu


30- Alex Ferguson


29- Mike Dean


28- Joe Kinnear


27- Silvio Berlusconi


26- Dennis Wise


25- Roman Abramovich


24- Kevin Muscat


23- Richard Scudamore


22- Graeme Souness


21- Andoni Goikoetxea


20- Paolo Di Canio


19- Ashley Cole


18- Diego Costa


17- Mike Ashley


16- Luis Suarez


15- Ken Bates


14- Joey Barton


13- Diego Maradona


12- Karl Oyston


11- Bernard Tapie


10- John Terry


9- Pete Winkelman


8- El Hadji Diouf


7- Luciano Moggi


6- Cristiano Ronaldo


5- Richard Keys


4- Michel Platini


3- Harald Schumacher


2- Jose Mourinho


1- Sepp Blatter