Oshilimet e kohve t fundit t politiks dhe diplomacis ruse rreth pozicionit t saj karshi bots demokratike dhe prpjekjes pr t penguar ecjen e demokracis dhe politiks n kanalet e saja t progresit dhe stabilitetit te paqes afatgjat, tregojn qart se ajo sht duke shkaktuar obstruksione vetm e vetm pr ta penguar procesin e zgjidhjes s statusit t Kosovs dhe t ardhmen e rajonit. Gjithashtu obskurantizmi i politiks s saj po e njollos edhe elementin e t qenit shtet me pretendime demokratike duke ditur se koha e prplasjeve t botve n mes t s prparuars dhe t prapambeturs ka kaluar , koha n mes ideologjive t thata dhe mjerane sht shndrruar n kokfortsi fiksionesh n mendjet e njerzve n shtetet ende t pademokratizuara sic sht Rusia. Deklaratat e politikanve dhe diplomatve rus n mbrojtje t pozicioneve t pals serbe q Kosova t rishikohet n syrin e tyre dhe t mirret parasysh dshira serbe pr ta coptuar Kosovn apo m mir t themi pr ta prmbushur gnjeshtrn serbe se Kosova sht pjes e tyre dhe tok e tyre sht absurdi m i madh n politikn dhe diplomacin e sotme moderne.Diplomacia n kuptimin e mir sht proces e jo pshtjellim e as lmsh neprkash sic bn politika dhe diplomacia nudiste ruse e cila nuk ka as m t voglin element t diplomacis dhe nuk ecn n proces t saj dhe dinamiks s saj botrore .Ajo me cdo kusht dshiron t ket z n bot duke luajtur me kartn e zgjidhjes s cshtjes s Kosovs dhe duke penguar t ardhmen e saj si dhe njkohsisht duke trashguar politikn e vjetr ruso-serbe. Por kjo nuk do t thot se ajo edhe mund ta ndal procesin e pavarsimit t Kosovs sepse nuk sht ajo q e ka harxhuar energjin n Ballkan pr ta paqsuar dhe integruar Ballkanin n jetn normale dhe t nj prespektive reale t prbashkt t sistemit europian.Gjithashtu nuk sht ajo q e ka cliruar kt rajon nga mitet dhe nacionalizmat e etjet megalomane , sepse ajo m tepr ishte e ngurt dhe e etur pr ushqim sepse kolektivisht shum qytytar rus vdisnin nga uria pr shkak t zhvillimit t dobt ekonomik. Ndrsa sht pikrisht bashksia ndrkombtare respektivisht SHBA-t q bn t pamundurn q kjo pjes e bots t clirohet njher e prgjithmon nga kthetrat e djallzis dhe e naertanis serbe. Sepse prderisa ekzistonin n Ballkan tri programet e mdha ekspansioniste: Naertania per Serbin, Megalideja pr Greqin dhe Shn Stefani pr Bullgarin , ky rajon kishte hyr n nj rreth ku cdo gj shkonte n drejtim t kohs s t menduarit t mesjets duke mos shikuar se bota po ecn n drejtim t progresit dhe clirimit n t gjitha sferat, si ato t liris barazis , vullnetit t popujve etj. Megjithkt sht shum e rndsishme q bashksia ndrkombtare respektivsiht SHBA t kan nj rol t rndsihme n Ballkan dhe se gjith prpjekjet q jan
deri m tani n ndrtim t stabilitetit dhe paqes n kt rajon ,nuk do t mund t hidhen posht dhe ky rajon t kthehet mbrapa sic po luan politika ruse me nudizmin e saj diplomatik duke krcnuar me veto n KS t OKB-s.Askush nuk e don q bota t ktheht mbrapa dhe t realizohen dshirat e tij e mbi gjitha askush nuk dshiron q prvoajt e tij t hidhura t kthehen , t mos them se askush nuk dshiron q n kt bot t ngjallet Hitleri , Stalini, Miloshevici apo Sadami sepse dihen difektet q psoi bota dhe popujt n prgjithsi gjat atyre kohrve t errta.Dhe krejt n fund sht koha q Ballkani ti heq qafe tri programet e saj t errta dhe mesjetare , sht koha q kjo pjes e bots t jetoj n stabilitet dhe n paqe me vetveten dhe me t tjert , sht koha q kjo pjes e bots t demokratizohet dhe t integrohet dhe mbi t gjitha sht koha q kjo pjes e bots ta rregulloj statusin e saj dhe orinetimin e saj, sht koha q e drejta dhe vullneti i popujve t jet primati i t gjithave sepse kt t drejt e ka nga Perndia e jo nga rusia apo serbia , sht koha q Kosova t jetoj e pavaruar dhe n paqe.sht imediate q Kosova t integrohet n strukturat euro-atlantike , dhe askush nuk humb e as fiton vetm se hapen rrugt dhe mundsit q rajoni dhe bota t jetoj edhe m sigurt duke zbatuar lirin dhe vullnetin e popujve pr pavarsi dhe demokraci. Demokracia n bot forcohet ,vetm ather kur vullneti i popujve, respektivisht Kosovs, pr t jetuar t lir dhe t pavarur bhet realitet dhe ather kur orinetimi i tyre sht drejt integrimeve n sistemin e vlerave t prbashkta perndimore.