RAPIDI I VJENS

N ndeshjen e djeshme, q Rapidi i Vjens ka barazuar me rezultatin 1-1 kundr Aston Vils, ka ndodhur nj fakt mjaft interesant. Atdhe Nihiu, sulmuesi kosovar q prfaqsohet me Austrin n arenn ndrkombtare, i ka “vjedhur” golin Hamdi Salihit n ndeshjen e par t vlefshme pr fazn “play-off” t Europa League. Ishte minuta e 32 e lojs, kur dy sulmuesit shqiptar jan ndodhur pran njri-tjetrit, duke tentuar t shnojn pas nj harkimi t Hofman. Topi shtyhet n rrjet, ndrsa fillimisht n faqen zyrtare t UEFA-s, autorsia e golit i jepet Salihit. Por, vetm pak aste m von, emri i shnuesit ndryshon dhe merita e rrjets q barazon shifrat (pas avantazhit t anglezve me Banan n t 12-n) i kalon Nuhiut. Pr sa i takon lojs, Salihi ka punuar m tepr nga kraht, ku ka krijuar hapsira pr shokt e tjer t skuadrs dhe duke filluar goditje dnimi n afrsi t zons kundrshtare. Shansi m i mir pr shnim pr sulmuesin kuqezi sht regjistruar n minutn e 43-t, por devijimi i tij me kok prfundoi mbi port. N t 53-n shkodrani ka pretenduar edhe 11-metrsh pas ndrhyrjes n zon t Guzan, por sipas gjyqtarit, faulli nuk ekzistonte. Salihi qndroi n fush pr 73 minuta, ndrsa m pas u zvendsua nga Gartler.
#