Kongresi Amerikan nuk do t miratoj rezolutn q cilson si “Genocid” vrasjen e rreth 1.5 milion armenve nga turqit n vitet e Lufts s Par Botrore. Lajmi bhet i ditur nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Dy dit m par, komisioni i Punve t Jashtme n Kongresin Amerikan kaloi n parim rezolutn, n nj koh q kryeministri Rexhep Taip Erdogan, tha se vendi i tij po akuzohej pr nj krim, q nuk e kishte kryer. Menjher pas ktij vendimi, Ankaraja zyrtare thrriti ambasadorin e saj n Uashington. Vitin e kaluar Turqia dhe Armenia nnshkruan protokollet pr t vendosur marrdhniet mes dy vendeve, nj marrveshje q ende nuk sht ratifikuan nga parlamenti i Turqis.