Fluksi i udhtarve q kthehen n vendet e tyre t puns n Itali, apo n shtete t tjera ka arritur kulmin gjat ditve t fundit n Portin e Durrsit. Fluksi ka ardhur dhe si pasoj e pezullimit t fluturimeve n aeroporte pr shkak t res vullkanike. Mbi 3 mij persona si dhe 1 mij 500 automjete kan hyr dhe dal nga pikat kufitare t Portit t Durrsit gjat 12 orve t fundit. Nga policia kufitare e portit, msohet se numri i udhtarve q hyjn apo dalin nga vendi yn ka psuar nj rritje t ndjeshme, ku vetm gjat nats s kaluar nga Porti i Durrsit jan larguar 5 tragete me mijra udhtar. Shtimi i numrit t trageteve nga 6 n 11, q lundrojne n linjat detare q lidhin Durrsin me portet e Barit, Ankons dhe Triestes kan shmangur problemet me mbushjen e trageteve tej kapaciteteve t lejuara. Sakaq edhe nga ana e Autoritetit Portual si dhe Policis Kufitare jan marr t gjitha masat e duhura pr prpunimimin n mnyr sa m t shpejt t udhtarve me qllim eleminimin e rradhve t gjata. Gjat 24 orve t fundit n Portin e Durrsit kan dal rreth 5 mij e 800 shtetas, shifr kjo rekord pr kt periudh.