Rusia ka vendosur dy bombarduesit e saj strategjikë dhe sistemet raketore Iskander në Krime për të treguar se është gati për çdo kërcënim amerikan, pasi SHBA-të vendosën mbrojtësit anti-raketë në Rumani.


Lajmin e ka dhënë një politikan i njohur duke thënë se kjo do t’i lejojë Rusisë të reagojë ndaj çdo kërcënimi që vjen nga territori europian.


Instalimi i sistemeve amerikane të lëshimit të raketave në Rumani u bë një “sfidë serioze” për Rusinë, tha Viktor Bondarev, kreu i Komitetit të Mbrojtjes dhe Sigurisë të Këshillit të Federatës Ruse.


Por përgjigja e duhur tashmë është formuluar, me “Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë që merr vendim për instalimin e skuadrave të bombarduesve të raketave me rreze të gjatë Tu-22M3 në Krime, në bazën ajrore të qytetit Gvardeysk”, shtoi ai.


Sistemet e raketave shtetërore të Rusisë, duke përfshirë S-300 dhe S-400, Buk-M2, Pantsir-S1 dhe dy modifikime të Iskanderit [me aftësi bërthamore], gjithashtu janë vendosur në gadishull.


Sipas Bondarev, Tu-22M3 në Krime do të modernizohet dhe do të pajiset me armatim të ri në vitet e ardhshme, që do t’u lejojë atyre “të dërgojnë raketa në çdo pikë në Evropë, duke goditur çdo lloj armatimi anti-raketor apo objekteve të mbrojtjes ajrore”.


Bondarev, i cili ka qenë komandant i Forcave Ajrore të Rusisë në 2012-15 e bëri deklaratën e tij në ditën kur populli i Krimesë festoi pesë vjetorin e ribashkimit me Rusinë.


Shtetet e Bashkuara vendosën elementë anti-raketë në Rumani në 2016 dhe filluan ndërtimin e një baze tjetër në Poloni të njëjtin vit. Uashingtoni pretendoi se ishte e nevojshme për të luftuar raketat balistike të zhvilluara nga Irani dhe Koreja e Veriut, por Rusia i hodhi poshtë ato hapa si një kërcënim serioz për sigurinë e vetë kombëtare.


Moska këmbënguli që raketat MK-41 në Rumani mund të përdoreshin për të hedhur në erë raketat e lundrimit Tomahawk, të cilat u ndaluan nga Marrëveshja e Forcave Bërthamore (INF).


Në shkurt, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan tërheqjen e njëanshme nga INF, duke i lënë Moskës asnjë alternativë tjetër përveçse të pezullojë pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen dypalëshe të vitit 1987.