Nju Jork
Publikohet axhenda e punimeve t Asambles s Prgjithshme

Zyrtarisht, punimet e sivjetme t Asambles s Prgjithshme t OKB-s do t hapen pasdite m 14 shtator, ndrkaq takimet m t rndsishme do t fillojn nga data 23 shtator kur fillon debati i prgjithshm. Punimet do t vazhdojn deri m 30 shtator gjat s cils koh Asambles i drejtohen lidert e pothuaj t gjitha vendeve. Ata do t paraqesin qndrimet e tyre pr axhendn e sivjetme, por edhe t shtjeve q vendet e tyre i konsiderojn t rndsishme. Nj takim i nivelit t lart n form samiti do t mbahet prej 20-22 shtator me tem “Objektivat Zhvillimor t Mijvjearit”. Delegacionin amerikan do ta udhheqin Presidenti Barack Obama dhe sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton. President i Sesionit t 65-t t Asambles s Prgjithshme pr nj vit do t jet ish-ministri i Jashtm i Zvicrs, Joseph Deiss, i cili u zgjodh n qershor me votim t hapur. Edhe kt vit Kosovn do ta prfaqsojn Presidenti Fatmir Sejdiu dhe ministri i Jashtm, Sknder Hyseni, ndrkaq nj delegacion i nivelit m t ult pritet t vij pr t ndihmuar n prgatitjen e takimeve t prfaqsuesve shtetror t Kosovs. Udhheqsit kosovar edhe kt vit nuk do t mund t’u drejtohen punimeve t Asambles, ndrsa takimet e tyre kryesisht do t zhvillohen n ndrtesn botrore n East River. Ministri i Punve t Jashtme, Sknder Hyseni, deklaroi dje se “Un pres q prfundimi i qart i Gjykats Botrore se Deklarata e Pavarsis s Kosovs nuk ka shkelur t drejtn ndrkombtare do t ket implikime t rndsishme politike. Kjo prmbajtje e mendimit, e dhn nga gjykata, autoriteti final i drejtsis n sistemin e Kombeve t Bashkuara, e bn trsisht t paqndrueshm fardo argumenti kundr njohjes s shtetit t Kosovs. Un kam besim se nj mendim kaq i qart dhe autoritativ vshtir t mos merret n konsiderat nga organet kryesore t Organizats s Kombeve t Bashkuara, njri prej t cilve, Asambleja e Prgjithshme, sht organi q vet ka krkuar Mendimin”, ka thn ministri Hyseni.
#