Organizata e Kombeve t Bashkuara u ka
thirrje Prishtins dhe Beogradit zyrtar t rivendosin dialogun pr shtje t bashkpunimit rajonal. N mbledhjen e Kshillit t Sigurimit u diskutua qndrueshmria afatgjat dhe zhvillimi i Kosovs. T dyja palt, t prfaqsuara prkatsisht nga ministrat e jashtm, Hyseni dhe Jeremi shprehn gatishmrin pr zgjidhjen e problemeve, por Serbia krkoi rinegocimin e statusit t Kosovs. N kundrprgjigje t ksaj deklarate, ministri kosovar Sknder Hyseni ritheksoi qendrimin zyrtar t Prishtins se nuk do t asnj negociat mbi statusin, pasi pavarsia e Kosovs sht nj shtje e mbyllur. Ky qndrim u mbshtet edhe nga Shtetet e Bashkuara. N raportin e tij, Sekretari i Prgjithshm i OKB-s, Ban Ki Mun ka shfaqur shqetsime pr mundsin e prshkallzimit t situats n veri t Kosovs. N raport krkohet zbatimi i kujdesshm i strategjis q ndalon krijimin e strukturave paralele n pjesn veriore t Mitrovics.