Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Kina kan arritur nj marrveshje pr nj raund t ri sanksionesh ndaj Iranit. Pas takimit Obama-Xhintao, ky i fundit sht shprehur i gatshm t bashkpunoj pr t ndalur programin brthamor t Iranit. Ashtu si kishte krkuar kreu i Shtpis s Bardh, nga mbledhja e 47 liderve kan dal edhe rezultatet e para. Pritet q sot kreu i Shtpis s Bardh dhe Presidenti rus, Dmitri Medvedev t nnshkruajn marrveshjen e reduktimit t 34 tonve Pluton. Nga ana e saj, Ukraina sht zotuar pr eleminimin e mbetjeve t Uraniumit brenda vitit 2012. Presidenti Viktor Janukovi tha se nj pjes e mir e Uraniumit do t shkatrrohet brenda ktij viti. Vendi ka nj sasi t madhe Uraniumi t pasuruar, i mbetur nga periudha sovjetike. Konferenca, e cila sht n ditn e dyt t saj, ka nxjerr n drit rrezikun q i kanoset bots, n rast se armt brthamore bien n duart e terroristve. Kshilltar t presidentit amerikan than se n 15 vitet e fundit Al Kaeda sht munduar t blej arm t shkatrrimit n mas.