Ndërhyrje te fëmijët me sëmundje të lindura të zemrës, të cilat kanë të bëjnë me keqformime të valvulave, enëve të gjakutKardiokirurgt italian dhe ata shqiptar kto dit n spitalet universitare n Tiran kan kryer mbi 13 operacione te fmijt, t cilt kan lindur me smundje t zemrs si keqformime t valvulave apo enve t gjakut. Fal nj marrveshjeje t nnshkruar nga drejtoria e QSUT-s dhe shoqata e “The Heart of Children” Onlus me qendr n Itali, mjekt italian do t vijn her pas here n vendin ton pr t operuar fmijt me probleme n zemr.


Marrveshja


Marrveshja u nnshkrua dje nga drejtori i QSUT-s, Ilir Dashi, i cili priti n nj takim ekipin e mjekve italian t cilt kan kryer rreth 13 operacione t vshtira t zemrs s bashku me mjekt e QSUT-s. “Ky sht nj nga bashkpunimet m t rndsishme pr ne, pasi fmijt q u jan nnshtruar operacioneve kan pasur patologji t veanta. Pacientt e vegjl, tashm nuk sht nevoja t shkojn m jasht vendit, por kurimi i tyre t bhet n spitalin ton. Kjo sht edhe nj prvoj shum e mir pr mjekt tan t cilt tashm mund t vazhdojn vet rrugn e nisur”, - ka theksuar drejtori i QSUT-s, Ilir Dashi, duke shprehur ktu edhe dshirn e madhe pr vazhdimin e ktij bashkpunimi. Ndrkoh, mjekt italian jan treguar t gatshm pr t’u rikthyer srish n Shqipri, pr t tjera ndrhyrje dhe ekzaminime t rndsishme. “Ne do t rikthehemi prsri, pr t kryer t tjera ndrhyrje, por edhe pr t par gjendjen shndetsore t pacientve t operuar. sht nj bashkpunim i cili shpresojm q t zgjas, pr t ndihmuar fmijt q lindin me probleme dhe keq formime t zemrs”, - ka pohuar dr. Vittorio Vanini, presidenti i shoqats “The Heart of Children” Onlus.


Ndrhyrja


Gjat javs s kaluar mjekt shqiptar, pikrisht kardiokirurgu dr. Arben Baboi, dr. Numila Kuneshka, dr. Shqipe Sarai dhe dr. Anila Godo, si dhe ata italian, dr. Vittorio Vanini s bashku me bashkpuntort dr. Italo Borini dhe Giuseppe Ghislandi kan zhvilluar 13 operacione t vshtira. Sipas mjekve, ndrhyrjet e bra kan pasur t bnin me patologji t cilat nuk ndeshen shpesh. Konkretisht kan qen smundje t lindura t zemrs t cilat kan t bjn me keq formime t valvulave, enve t gjakut etj. “Ky bashkpunim periodik ka pr qllim t rris prgatitjen profesionale t ekipit shqiptar, pr ndrhyrjet kirurgjikale dhe asistenca e mjekve italian t jet vetm pr rastet e rralla me specifikn q ata kan”, - ka pohuar kardiokirurgu Arben Baboi. Fmijt e operuar gjat ktyre ditve kan qen t gjith nn nj vje dhe me patologji t vshtira, kryesisht t lindura. Ndrkoh, gjat qndrimit, ekipi italian ka kryer mbi 30 ekzaminime pr pacientt e operuar koh m par apo edhe pr raste t reja. Ekipi i mjekve italian vjen pr t disatn her n vendin ton pr t kryer t tilla operacione dhe vizita.