Hetimet
Prokuroria, gati dosjen n gjykat pr antarin e bands s Durrsit. Organizonte trafik droge nga qelia

Prgjimet e 12 celularve kan zbuluar nj linj trafiku droge nga qelit e paraburgimit 313 n Tiran, ku antari i bands s Durrsit, Endrit Dokle, organizonte shokt e miqt duke u dhn urdhra pr kt trafik. Prokuroria e Krimeve t Rnda deklaron se hetimet pr t arrestuarit e operacionit t koduar “Ura” jan drejt fundit. Shtat persona pritet t njihen me akuzat e krijimit t organizats kriminale dhe t trafikut t lndve narkotike. N kt grup t mirorganizuar, sipas Prokuroris s Krimeve t Rnda, bn pjes edhe Endrit Dokle, nj nga krert e bandave t Durrsit, i arrestuar n vitin 2005 pr shum vrasje. Megjithse n burg, Dokle drejtonte dhe organizonte trafikun e drogs n Itali. Nga prgjimet e prokuroris ka rezultuar se Dokle ishte nj nga tre krert e ktij grupi dhe duke bashkpunuar me “ushtart” e tij, n liri, arrinte t kalonte qindra kilogram lnd narkotike jasht shtetit. N dy raste, sasia e lnds narkotike sht sekuestruar, ndrsa hetimi n kompleks konsiderohet nga prokuroria dhe policia si nj sukses, pasi sht arritur t zbardhet e gjith linja e trafikut. Sipas burimeve nga Prokuroria e Krimeve t Rnda, personat q akuzohen jan: Isuf Buna, Shefqet Vata, Endrit Dokle, Jorid Xhunga, Edmond Taullaj, Vito Biba dhe Eglantina Lulo. Hetimet e Prokuroris s Krimeve t Rnda kan prcaktuar se t akuzuarit dhe arrestuarit gjat operacionit t koduar “Ura” kishin pseudonime. Shtetasi Isuf Buna prdorte pseudonimin “Lalushi”, Shefqet Vata njihej ndryshe si “eti”, Jorid Xhunga kishte nofkn “Rui” e “Ridi”, Edmond Taullaj njihej si “Moke”, Vito Babe kishte pseudonimin “Vehap” dhe Eglantina Lulo njihej si “Tina”. Prokuroria deklaron se arrestimet u kryen n kuadr t operacioni “Ura”, ndrsa hetimet pr aktivitetin kriminal t ktij grupi kan filluar n muajin shtator t vitit 2008, n kuadr t procedimit penal numr 84 t regjistruarve n Prokurorin pr Krime t Rnda n Tiran. “Ky grup kriminal ka pasur si aktivitet t tij trafikimin e heroins n drejtim t Italis, n rrug toksore, duke bashkpunuar me element kriminal n vende t tjera si Kosov, Bosnj, Kroaci e Itali”, than burimet nga akuza, duke shtuar se hetimi ka arritur t dokumentoj me prova aktivitetin e grupit n harkun kohor shtator 2008, deri n prill t vitit 2009. “Gjat ktij intervali kohor sht arritur t sekuestrohet nj sasi prej afro 40 kilogram heroin n koh dhe vende t ndryshme. Operacioni i Prokuroris s Krimeve t Rnda ka evidentuar t metat e sistemit ton t drejtsis, ku individ t arrestuar drejtojn dhe organizojn grupe kriminale pr trafikimin e narkotikve. Megjithat, hetimet konsiderohen nga prokuroria t plota. Nga t dhnat hetimore msohet se Prokuroria e Krimeve t Rnda ra n gjurmt e ktij grupi fal informacioneve t Prokuroris s Durrsit.
#