Prshkallzohen akuzat e PS-s. Reagon ministrja: Bashkshorti im nuk ka prfituar

Precipitojn akuzat mes opozits dhe mazhorancs pr korrupsion, duke hapur nj rast edhe m skandaloz, at t manipulimit t dokumenteve zyrtare nga Qendra Kombtare e Regjistrimit. Dje paradite, deputetja socialiste, Olta Xhaka, akuzoi ministren e Integrimit, Majlinda Bregu, se bashkshorti i saj sht regjistruar n QKR si pronar i nj kompanie energjetike q krkon t prfitoj nga koncesionet q shprndahen nga qeveria. Pra shkurt dhe qart, bashkshorti i nj antare t kabinetit qeveritar sht klient i qeveris. Por ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, ka deklaruar se “bashkshorti im nuk ka kryer transaksione bankare apo nnshkruar kontrata t asnj lloji, sht regjistruar me qllimin e mir t nj grupi investitorsh italian pr t pastruar plehrat npr qytete, prfshi edhe Tirann”. Por ka qen srish opozita, e cila me nj deklarat t pasdites, ka akuzuar ministren Bregu, por edhe QKR-n se kan manipuluar dokumentacionin, duke e zvendsuar me deklaratn e dorheqjes s bashkshortit t ministres.


PS, deklarata e par

Partia Socialiste nisi prsri sulmin ndaj ministres s Integrimit, Majlinda Bregu, duke sjell fakte t reja n lidhje me akuzat pr afera familjare n sektorin e energjetiks. Deputetja socialiste, Olta Xhaka, nprmjet nj konference pr shtyp theksoi se ministrja Bregu gnjeu pr sa i prket mosprfshirjes s bashkshortit t saj, Namik Ajazi n biznesin e energjis dhe pr t vrtetat e kompanis q zotron i kunati i saj, Hektor Ajazi. Duke paraqitur prpara mediave, formular t marr nga Qendra Kombtare e Regjistrimit t Bizneseve, deputetja Xhaka theksoi se kompania e kunatit t ministres s Integrimit pr shfrytzimin dhe organizimin e shitjeve t hidrocentraleve t vogla, ishte hapur me qllimin e vetm pr t marr koncesione qeveritare n kt fushs. “Formulart e QKR-s tregojn se kunati i zonjs Bregu nuk kishte kurrfar eksperience apo lidhjeje biznesi me energjetikn, duke qen se bizneset e tij t mparshme ishin nj disko dhe prodhim t dollapve. Kjo tregon se zoti Hektor Ajazi ka themeluar nj kompani vetm pr t marr koncesionin pr ndrtimin e hidrocentraleve, pa pasur asnj lidhje me kt sektor”, doli n konkluzionin deputetja socialiste, Olta Xhaka. Po kshtu, sipas saj, i shoqi i ministres Bregu, Namik Ajazi, sht bashkpronar i shoqris “M.I.A International”, me 30% t aksioneve, por dhe prfaqsues ligjor i saj q ka si objekt biznesi “Punimet e ndrtimin e komplekseve q prodhojn dhe shprndajn energji”. “Ktu ngrihet dyshimi se kjo kompani mund t jet krijuar menjher pas marrjes s koncesionit nga vllai i burrit t ministres Bregu, ndoshta pr ta ndrtuar at? Mos vall kompania e Hektor Ajazit, kunatit t Bregut, sht guaska q fsheh burrin e ministres, pr llogari t t cilit sht marr koncesioni?”, ngriti pyetjen deputetja Xhaka. Sipas saj, Bregu n kt rast ka shkelur edhe ligjin e deklarimit t pasurive, ndrsa n deklaratat e saj t pasuris nuk jan pasqyruar kuotat e pjesmarrjes s bashkshortit t saj n kt kompani. Xhaka bri t ditur se sot, Partia Socialiste do t bj publike t tjera fakte flagrante n lidhje me kt afer e prfshirjen e Majlinda Bregut n koncesionet pr hidrocentrale t vogla.


Reagimi i Bregut

Pas ktyre akuzave, erdhi edhe deklarata pr shtyp e ministres s Integrimit, Majlinda Bregu. Ministrja sqaroi se bashkshorti i saj, Namik Ajazi, nuk ka punuar asnj dit n institucione shtetror shqiptare dhe nuk ka prfituar asnj qindark nga asnj kontrat biznesi energjie ose t ngjashme me t. Sipas Bregut, kompania e prmendur nga socialistt sht nj kompani inaktive me status pezull n QKR, e cila nuk ka funksionuar asnj dit dhe as nuk ka kryer transaksione bankare apo nnshkruar kontrata t asnj lloji. “Kjo kompani sht regjistruar me qllimin e mir t nj grupi investitorsh italian pr t pastruar plehrat npr qytete, prfshi edhe Tirann. Vetm tre muaj pas regjistrimit t kompanis, m 12 tetor t vitit 2009, n pamundsi pr t ndjekur kt aktivitet, bashkshorti im ka paraqitur letrat e dorheqjes si pran studios ligjore ku sht
regjistrimi, ashtu edhe pran asambles s ortakve”, thekson Bregu n deklaratn e saj. Bregu deklaroi se mosprfshirja e ksaj kompanie n deklaratn e pasuris sht
pr shkak t dorheqjes s bashkshortit t saj. Ministrja e Integrimit e akuzoi kreun e PS-s, se ai ishte burracak dhe nuk kishte kurajn t bnte publike pasurin e tij t vrtet, duke e fshehur at npr emra partnersh me t cilt vendoste gjoba dhe ndaj ndrtuesve n kryeqytet.


PS, deklarata e dyt

Pak koh pas deklarats s ministres s Integrimit, Majlinda Bregu, ka reaguar srish deputetja socialiste, Olta Xhaka, e cila ka akuzuar Qendrn Kombtare t Regjistrimit dhe Bregun pr manipulim t dokumenteve. Xhaka theksoi se “sot, pas urdhrit t Majlinda Bregut pr t dorhequr bashkshortin e saj nga kompania, i njjti institucion, pra QKR, ka zbatuar pjesrisht urdhrin e ministres. Sipas ktij dokumenti t printuar n 17.09,2010, vet QKR njofton se m dat 30.8.2010, pra sot, jan depozituar njoftimet e datave 12.10.2009 dhe 12.7.2010 t administratorit t shoqris pr dorheqjen nga detyra dhe largimin si ortak nga shoqria. Ndrkoh n kt dokument, Namik Ajazi figuron ende si ortak, administrator, me afat emrimi deri m 20.6.2012 dhe kompania me status aktiv. Vetm 50 minuta m pas, urdhri i ministres zbatohet plotsisht nga QKR, e cila e shpall kompanin me status t pezulluar.
#