Tahiri: Letra e Mets ishte skandal, Topi t bj transparencn

Partia Socialiste i krkon Presidentit Bamir Topi t ndrhyj n prplasjen diplomatike mes qeveris shqiptare dhe diplomacis s Shteteve t Bashkuara t Ameriks. Nnkryetari i grupit parlamentar t Partis Socialiste, Saimir Tahiri, akuzoi dje dy kokat kryesore t qeveris, Sali Berishn dhe Ilir Metn se po mundohen t izolojn Shqiprin duke futur n kriz marrdhniet me partnert ndrkombtar. “Ilir Meta n shrbimin e tij t radhs, ka firmosur dhe drguar pran Departamentit Amerikan t Shtetit tekstin e shkruar nga Sali Berisha, q si fryt i mediokritetit e fodullkut politik t ktij pushteti t korruptuar, kan menduar nj komplot e pu diplomatik qesharak, me synim pr t hequr qafe ambasadorin e nj vendi mik q pr Sali Berishn dhe Ilir Metn prbnte vetm pengesn e radhs”, theksoi Tahiri.


Ndrhyrja e Presidentit

“Partia Socialiste i krkon Presidentit t ndrhyj menjher pr t
transparenc mbi letrn e drguar nga Kryeministri dhe ministri i Jashtm, t krkoj publikimin e saj, t ndrmarr do veprim t nevojshm me qllim shmangien e do situate t paplqyeshme me partnert tan ndrkombtar pr shkak t paprgjegjshmris s Kryeministrit dhe shrbtorve t tij”, tha nnkryetari i grupit parlamentar t PS-s, Saimir Tahiri. Sipas Kushtetuts, Presidenti sht autoriteti m i lart i shtetit dhe prfaqsuesi i unitetit t popullit, ai q dekreton ambasadort e Shqipris jasht Shqipris dhe q pranon kredencialet e ambasadorve t shteteve t huaja n Shqipri.


Akuzat pr qeverin

Dy protagonistt kryesor t kabinetit qeveritar jan shnjestruar dje n tabeln e akuzave t kampit roz pr prishje t paqes diplomatike me Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Transparenca dhe publikimi i letrs q qeveria shqiptare i ka drguar Departamentit Amerikan t Shtetit sht ajo ka u krkua me ngulm nga kampi socialist. “Partia Socialiste i krkon Sali Berishs dhe Ilir Mets t bjn menjher transparente dhe publike letrn q i kan drguar Departamentit Amerikan t Shtetit. Shqiptart kan t drejt t din far sht shkruar n fletrrufen q kan drguar n emr t popullit kta dy prfaqsues t interesave t errta private e jo t shqiptarve”, tha Tahiri.


Letra

Sipas nnkryetarit t grupit parlamentar t PS-s, Saimir Tahiri, mohimi i letrs sht nj komplot e pu diplomatik qesharak me synim pr t hequr ambasadorin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks q pr qeverin shqiptare prbnte nj penges serioze.


“Oligarkia e ktij pushtetit korruptiv, me komunist t pandreqshm si Sali Berisha e vegla shumprdorimshe si Ilir Meta, ka gatuar pr turp e faqen e zez t tyre, fletrrufen si “daci baot” e koh ndaj Shteteve t Bashkuara t Ameriks, partner strategjik i Shqipris e shqiptarve, por armik 3 her pr Sali Berishn, para ‘90-s ather kur ishte komunist i shpallur, n ‘96-n kur shtynte vendin n gremin e sot kur sht po i njjti q krkon t gjunjzoj demokracin dhe shtetin ligjor n vend, pr t instaluar diktaturn e korrupsionit t kthyer n sistem”, tha Tahiri. Sipas tij, “po evidentohet qart prirja e Sali Berishs pr t izoluar Shqiprin e shqiptart duke futur n kriz marrdhniet me partnert tan ndrkombtar, SHBA, NATO dhe BE, pr t krijuar n kt vend ferrin e shqiptarve dhe parajsn korruptive t pushtetarve t korruptuar”.
#