Rama, takime me deputett e 12 qarqeve pr strategjin e re

Partia Socialiste nis hartimin e strategjis pr sesionin e ri parlamentar. Deputett e Tirans dhe t Durrsit t spektrit t majt jan takuar dje n selin roz me kreun e partis, pr t diskutuar strategjin dhe linjn politike q do t ndjek Partia Socialiste n sesionin parlamentar t dimrit. Gjat takimit t djeshm msohet se sht folur pr nj plan sulmues t deputetve t opozits n Kuvend, por duke mbajtur padyshim n fuqi planin e protestave.


Forcimi i bazs

Lideri i opozits ka takuar dje n mesdit dhe gjat mbrmjes deputet t Qarkut t Tirans dhe t Durrsit, ndrsa n ditt n vazhdim do t nis takimet me t gjith deputett e 12 qarqeve t vendit. Msohet se kryesocialisti ka diskutuar me t zgjedhurit e qarkut m t madh n vend pr natyrn e sezonit t ri politik dhe sht dhn udhzimi q t jen sa m pran elektoratit t tyre, n mnyr q kushdo qoft aksioni politik i radhs i selis roz, prfshir dhe protestat, t ken mbshtetjen e bazs. Brenda ksaj jave, n selin roz do t mblidhen edhe deputett e 12 qarqeve pr t’u prgatitur pr sesionin e ri parlamentar. Pr ta mbajtur situatn t karikuar pr fushatn elektorale t zgjedhjeve lokale, Partia Socialiste ka vendosur t shtoj edhe takimet me bazn. Kjo sht nj tjetr strategji e PS-s pr t qndruar n gatishmri n rast se pakti Patozi-Rui pr ngritjen e komisionit parlamentar hetimor pr hetimin e materialeve zgjedhore dshton.


Strategjia e PS-s

Kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, ka diskutuar dje me deputett socialist t Tirans dhe Durrsit hartimin e strategjis s partis m t madhe opozitare pr sesionin parlamentar t dimrit. Ekipi roz sht grumbulluar dje pr t skicuar mnyrn se si do t zhvillohet veprimtaria parlamentare e Partis Socialiste gjat sesionit t ri kuvendor. Partia Socialiste synon gjithashtu edhe forcimin e kontakteve me bazn. Gjat ksaj mbledhjeje ka qen vet kryetari i PS-s q u ka krkuar deputetve t shtojn takimet me bazn. Partia Socialiste ka filluar koht e fundit nj fushat kundr korrupsionit, ku deri m sot ka vendosur me ‘shpatulla pas murit’ dy ministra dhe nj ish-kshilltare t Kryeministrit, aktualisht deputete t PD-s.


Takimet

Burime pran selis roz bjn me dije se kryetari i Partis Socialiste ditt e fundit ka zhvilluar takime me disa nga diplomatt dhe ambasadort m t rndsishm n Tiran. Prpara se sesioni i ri kuvendor t nis punimet, kryetari i PS-s ka planifikuar zhvillimin e takimeve me t 64 deputett e Partis Socialiste. Ditn e djeshme ai sht takuar me deputett e Qarkut t Tirans dhe Durrsit, ndrsa n ditt n vazhdim do t nis turin e takimeve me deputett e qarqeve t tjera pr t prcaktuar strategjin e PS-s. Partia Socialiste, n dy-tre ditt n vazhdim do t prcaktoj gjithashtu edhe linjn politike q do t ndjek n Parlament, n rast se demokratt nuk do ta thyejn paktin pr transparencn dhe hetimin e zgjedhjeve t shkuara. Partia Socialiste sht n pritje pr t mbledhur gjithashtu edhe Asamblen Kombtare pr t rinovuar prbrjen e kryesis s partis.
#