Partia Demokratike ka reaguar qndrimit t opozits e cila pr vdekjen e Kosta Trebicks akuzoi mazhorancn. Prmes nj deklarate pr shtyp, zdhnsi i PD-s, Gerti Bogdani u shpreh se Keto dite, eksperti amerikan, z. Kevin Peter, solli ekspertizen e tij ne te cilen provon, ne perputhje me te gjithe aktet edhe te eksperteve shqiptare, se z. Kosta Trebicka vdiq nga aksidenti automobilistik. Sipas tij, ajo qe te ben pershtypje eshte se ata qe me koalicionin ogurzi rrofte vdekja, poshte qeveria e vrane per se vdekuri Kosta Trebicken, duke bere cdo gje per te shfrytezuar aksidentin e tij fatal per qellime politike, heshtin tani si fija e barit.Bogdani shtoi se pas brjes publike t shkaqeve q uan n vdekjen e Trebicks, prfaqsuesit e opozits heshtn t gjith. Hesht Edi Rama qe shperthu ne nje histeri shpifjesh dhe trillimesh vetem 3 ore pas aksidentit, hesht nen kryetari i tij Veliaj, qe pasi ndertoi vilen personale me parate e vjedhura te organizates Mjaft, njoftoi shpqiptaret se i kane grabitur kompjuterin e financave te kesaj organizate, te cilin e vodhi po vete, heshtin eksponentet e grupimit lesh e li, aksioneret e Delijorgjit qe shpallen vdekjen aksidentale te Trebickes si vrasja e shekullit, heshtin shpura e pseudo-analisteve tenderlepires, dushkare te ngrate qe manipuluan te verteten mbi aksidentin rrugor dhe u perpoqen te mbushnin xhepat me shpifjet dhe trillimet e tyre, tha ai.Zdhnsi i PD-s akuzoi t majtt se prdorn vdekjen e nj personi pr interesa partiake. Tju kerkojne te falur publike shqipetareve, se per qellimet me te uleta dhe cnjerezore, iu perdhosen kodin me te lashte e me sublim te kombit dhe te mbare qyteterimit, kodin e vdekjes, duke trilluar dhe falsifikuar ne menyren me te pa moralshme dhe per perfitime politike, aksidentin tragjik te nje qytetari te ketij vendi dhe kesaj shoqrie, prfundoi ai.