Liga Arabe ne fillim te seances se posacme te forumit me te larte te OKB-se ne Nju Jork beri thirrje per denimin e dhunes ne Siri. Sekretari i Pergjithshem i Liges Arabe Nabil Elarabi tha se Liga do qe Keshilli i Sigurimit ta mbeshtese planin e saj te paqes. Por sado qe te kembengulin vendet arabe per nje rezolute kunder Sirise Rusia mbetet e paperkulur. OKB-ja nuk duhet te nderhyje ne punet e shteteve te tjera theksoi ambasadori rus ne OKB urkin. Megjithate Perendimi shpreson se do te kete rezolute. Te merkuren 1.2. Keshilli i Sigurimit te OKB-se do te negocioje ne nivel ambasadoresh. Brenda diteve te ardhshme shpresohet se do te behet votimi.Liri per Sirine me keto parrulla dhjetra opozitareve siriane protestonin jashte para nderteses se OKB-se ne Nju York kunder dhunes ne vendlindjen e tyre nderkohe qe brenda ne Keshillin e Sigurimit diskutohej serish per projektrezoluten kunder Sirise. Paraqitja e dy perfaqesuesve te larte te Liges Arabe sekretarit te Pergjithshem Al-Arabi si dhe kryeministrit te Katarit sheiku al-Thani i ngjante nje apeli per ndihme drejtuar OKB-se. Makineria vrasese e Assadit punon pa nderprerje vrasjet ne Siri kane marre permasa te pabesueshme tha sheiku Al-Thani.Dokumenti perkates kerkon nga kreu i shtetit sirian Assad qe tia dorezoje pushtetin zevendesit te tij per mundesuar krijimin e nje qeverie te unitetit kombetar dhe zgjedhje te lira. Ministrja e Jashtme e SHBA-se Hillary Clinton tha pas sesionit te posacem te OKB-se SHBA ashtu si vendet e tjera perendimore ndjekin planet e Liges Arabe. Vetem dorezimi i pushtetit nga presidenti Assad ben te mundura reformat demokratike.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der BildunterschriftRusia refuzon cdo nderhyrje ne konfliktet e brendshme te SiriseEdhe projektrezolutat e para kunder Sirise deshtuan ne kundershtimin e Kines dhe ne rradhe te pare te Rusise. Ambasadori rus ne OKB Vitali urkin tha ne Nju Jork Keshilli i Sigurimit nuk mund te jape receta te gatshme per zhvillimin e nje procesi kombetar politik ne Siri.Ruset i frikesohen nje nderhyrjeje ushtarake si ne rastin e Libise. Pervec kesaj ata kane probleme me embargon e armeve. Moska sapo ka derguar ne Damask avione luftarake. Meqenese presioni nderkombetar ndaj Rusise po shtohet urkin sinjalizoi gatishmerine e dialogut politik duke theksuar besimin se duhet te kete dialog.Shanset per nje rezolute te perbashket nuk mungojneBildunterschriftMinistri i Shtetit ne Ministrine e Jashtme te Gjermanise Michael Link i ardhur nga Berlini per marre pjese ne sesionin e posacem tha se eshte optimist per vullnetin e ruseve per te negociuar Sot ambasadori urkin ka qene relativisht nuk dua te them me tone pajtimi por i hapur. Ai ka sinjalizuar ne Keshillin e Sigurimit se edhe Rusia mund ta imagjinonte nje rezolute dha ai ka permendur disa elemente pozitive te rezolutes se paraqitur nga Maroku por ka kritikuar edhe shume aspekte te tjera. Une do te thoja se kerkohet ende pune por ka shanse konkrete qe se shpejti te kete nje rezolute per Sirine.Edhe koleget e tij ministri i Jashtem francez Alain Jupp dhe britaniku eilliam Hague e vleresuan sesionin e hapur te Keshillit te Sigurimit si sinjal te rendesishem ne rrugen drejt nje rezolute te perbashket Gjermania ka kembengulur shume Ministri i Jashtem Westerwelle ka kembengulur shume qe debati i hapur te zhvillohet sot. Mendoj se ky debat i hapur ka ndryshuar tonin dhe u ka bere te qarte te gjitheve domosdoshmerine e rezolutes.Autor Claudia Sarre/Angjelina VerbicaRedaktoi V.Filaj-Ballvora