Organizata e Veteranve t Lufts s UK-s njoftoi sot se e ka prjashtuar nga radht e saj Gani Gecin, me arsyetimin se ai ka
shkelje t rnd t statutit t organizats dhe ka njollosur vlerat e UK-s.Vendimi pr prjashtim sht marr nga Kryesia e ksaj organizate, gjat mbledhjes s mbajtur m 10 dhjetor.Prmes nj kumtese pr media, Kryesia e OVL t UK-s thekson se duke u bazuar n kompetencat q parashihen n statutin e organizats, neni 15 alinea 2, ka marr vendim t prjashtoj nga kjo organizat, Gani Gecin, i lindur m 20 janar 1968, nga fshati Llaush, komuna e Skenderajt.Deputeti i LDD-s, Geci, dit m par ka deklaruar n Parlament se n Kosov nuk ka pasur luft, por pu kundr Ibrahim Rugovs. Ai i kishte
kto deklarime me rastin e paralajmrimit pr publikimin e CD-s inkriminuese kundr SHIK-ut dhe disa drejtuesve t PDK-s. Incizimi i sa sht
n shtpin e deputetit tjetr t LDD-s, Adem Salihaj.OVL kishte reaguar edhe m hert kundr ksaj deklarate. N arsyetimin e vendimit prjashtues, thuhet se Geci ka br: a) shkelje t programit, statutit, rregulloreve, vendimeve apo akteve t tjera t organizats; b) shkelje dhe njollosje t vlerave t lufts s UK-s; c) ka vn interesat partiake, apo interesat e tjera t ngushta, mbi interesat e organizats.Kryesia e OVL t UK-s ua trheq vrejtjen t gjith antarve t organizats pr tu prmbajtur, programit, statutit t OVL t UK-s dhe kodit t etiks s veteranit.