Partia Demokratike ka reaguar pas skandalit t ndodhur gjat dits s dyt t protests s opozits, ku sht djegur flamuri i NATO-s. “Dje n protestn e Edvin Kristaq Rams, Ilir Xhelil Gjonit, Ilir Hamit Beqes, Enkelejda Hamdi Shamkut, Gramoz Rucit dhe pinjollve t tjer t bllokut, militant t Partis Socialiste shkelmuan dhe i vun flakn flamurit t Aleancs s Atlantikut t Veriut, flamurit t NATO-s, flamurit t liris s shqiptarve”, - deklaroi zdhnsja e demokratve, Erla Mhilli. Sipas saj, para ktij akti t turpshm e t dnueshm q fakton se bijt nuk i ln gj mangt etrve n ideologjin e tyre, udhheqja tjetr e Partis Socialiste me verbri dhe skllavri t plot hesht, duke dshmuar kshtu se ka qen porositse dhe organizatore e tij. “Urrejtja e Edvin Kristaq Rams, Gramoz Rucit, Ilir Xhelil Gjonit, Ilir Hamit Beqes, Enkelejda Hamdi Shamkut dhe e Dashnor Myslym Pezs ndaj flamurit t liris sht genetike, por heshtja e drejtuesve t tjer t PS-s ndaj ktij akti anti–kombtar q dshmon rikthimin e Partis Socialiste n identitetin e saj t Partis s Puns s Shqipris sht tejet i rnd e shum i turpshm”, - pohoi ajo. Mhilli deklaroi n emr t PD-s se tashm ka kaluar koha e pinjollve t rinj t bllokut, sepse sht koha e shqiptarve, koha e NATO-s, koha e liris. “Koha e etrve t tyre ka prfunduar n koshin e plehrave t historis”, - prfundoi Mhilli. Deklarats s saj i sht kundrprgjigjur zdhnsja e selis roz, Armela Imeraj. “Hedhim posht me neveri shpifjen e ult se n protestn ton sht djegur flamuri i NATO-s dhe akuzojm drejtprdrejt televizionet e Sali Berishs pr manipulim t qart grafik me imazhe filmike q s’kan asnj lidhje me protestn q pa tr bota n mbrmjen e 30 prillit”, - tha Imeraj. Ajo siguroi se opozitn nuk do ta ndal asnj gnjeshtr e presion. “Beteja vazhdon”, - prfundoi zdhnsja e PS-s.