Shtpia muze e Konferencs s Pezs do t funksionoj si e till. Kshtu premton deputeti i Partis Demokratike, Luan Skuqi. “Jam sot para jush pr t prcjell shqetsimin e banorve t Pezs pr znien e shtpis-muze t Konferencs s Pezs dhe pr t denoncuar qndrimin e deputetit Dash Peza ndaj moszbatimit t ligjit. Ka qen premtimi im elektoral q kt shtpi ta shndrroja n shtpi-muze, duke ia kthyer at banorve t Pezs dhe mbar Shqipris. I garantoj qytetart e Pezs se asgj nuk do t pengoj prpjekjet e mia n shndrrimin e ktij objekti n muze, n nderim t prpjekjeve t popullit t Pezs dhe t gjith Shqipris pr liri dhe bashkim”, - deklaroi dje Skuqi. Sipas tij, ajo q ndodhi para disa ditsh, ku Dash Peza pengoi zbatimin e vendimit t qeveris pr marrjen n mbrojtje t ksaj shtpie, prbn nj akt t rnd dhe ofendim pr vet ngjarjen historike, si dhe pr banort e Pezs dhe t gjith Shqipris. Skuqi ka theksuar se vendimi i qeveris pr marrjen n mbrojtje t shtpis muze nuk ka asnj lidhje me strehimin dhe banesn e zotit Rama. “do prpjekje pr ta lidhur me kt shtje sht vetm nj mashtrim i paskrupullt dhe i pabaz, sepse mua as m ka interesuar dhe intereson ndonjher strehimi apo banesa e zotit Rama. Ajo q dua t theksoj dhe ta paraqes para jush si shqetsim ishte reagimi i nxituar i Dash Pezs ndaj pyetjes s gazetarit nse ishte brenda n shtpi zoti Rama apo jo”, - tha ai. Ligjvnsi demokrat ka shtuar se Peza u prgjigj n mnyr t paprgjegjshme dhe antishqiptare se nuk pyetet tjetri se k ka n shtpi. “Nj prgjigje e till shkon ndesh me traditat e shqiptarit, i cili nuk e fsheh mikun, sepse miku sht drita e shtpis dhe me t cilin ai nderohet”, - prfundoi ai.