30/06/2009  Partitë kryesore në vend shkuan krah për krah njëra-tjetrës deri në orët e vona të mbrëmjes së djeshme lidhur me rezultatet paraprake të dala nga grupet e numërimit të votave. Partia Socialiste dhe ajo Demokratike në publikimet e herëpashershme të bëra nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rezultuan të mos kishin një shkëputje të thellë mes tyre, duke bërë në këtë mënyrë që të ishte e vështirë përpara përfundimit të të gjithë procesit të numrit të etiketoje si fituese në këtë garë të ethshme elektorale kampin blu apo atë rozë. Nëse do t’u referoheshim rezultateve të dala nga një pjesë e madhe e kutive të votimit, duhet theksuar se në disa qarqe ishte Partia Socialiste që kryesonte garën, në disa të tjera Partia Demokratike, por pati dhe qarqe që si socialistët, ashtu dhe demokratët rezultuan të ishin me të njëjtin numër mandatesh. Ishin Qarku i Korçës, ai i Elbasanit, deri dikur dhe qarku i Tiranës që rezervuan ndarje mandatesh të barabarta mes dy forcave kryesore, PD-PS. Ndërkohë që në Qarkun e Vlorës, Gjirokastrës, Beratit, Fierit Partisë Socialiste rezultonte të ishte e shkëputur nga Partia Demokratike me dy apo tri mandate më shumë. Por qëndruar po në të njëjtën linjë, u vu re, po nga rezultatet paraprake dhe kjo jo për të gjitha kutitë e votimit në shkallë vendi, se ishte Partia Demokratike ajo që në qarqet Dibër, Kukës, Lezhë, Shkodër të ishte në avantazh ndaj kundërshtarit të saj politik. Njëkohësisht duhet theksuar dhe një herë mundësia e përfaqësimit të partive të vogla në parlamentin e ri shqiptar. Kësisoj, nga rezultatet paraprake shihej se ishte LSI-ja, e cila garantonte një mandat në Qarkun e Fierit, Beratit dhe Durrësit. Ndërsa Partia Republikane një mandat në Qarkun Tiranë. Po kështu dhe PBDNJ-ja dhe PDI-ja rezultonin të kishin siguruar nga një mandat dhe që të dyja në Qarkun e Vlorës.


Qarku i Tiranës


Partia Demokratike Partia Socialiste


42,79% 42,57 %


15 16


Sali Berisha Vasilika Hysi


Aldo Bumçi Besnik Bare


Rajmonda Bulku Kastriot Islami


Bujar Nishani Sajmir Tahiri


Majlinda Bregu Fatmir Xhafaj


Gerti Bogdani Andis Harasani


Gent Strazimiri Ditmir Bushati


Florian Mima Eglantina Gjermeni


Ilir Rusmaili Namik Dokle


Myqerem Tafaj Enkelejda Shkreli


Luan Skuqi Eduard Shalsi


Tritan Shehu Xhemal Qefalia


Viktor Gumi Dashamir Peza


Arben Imami Ilir Gjoni


Lajla Përnaska Artan Gaçi


Auron Tare


Partia Republikane


1.68%


1


Fatmir Mediu


Qarku i Durrësit


Partia Demokratike Partia Socialiste


45.58% 37.36%


7 5


Ferdinand Xhaferri Blendi Klosi


Albana Vokshi Rudina Seseri


Gazmend Oketa Hazir Gashi


Ylli Lama Gazmir Bizhga


Osman Metalla Klodiana Spahiu


Eduard Halimi


Igli Cara


Lëvizja Socialiste për Integrim


7.65%


1


Lefter Koka


Qarku i Elbasanit


Partia Demokratike Partia Socialiste


43.2% 37.8%


7 7


Lulëzim Basha Valentina Leskaj


Ardian Turku Ilir Bejtja


Adriana Gjoni Shegush Ligori


Rrahim Çota Taulant Balla


Dashnor Sula Damian Gjiknuri


Luçiano Boçi Agim Leka


Sybi Hida Skënder Hasa


Lëvizja Socialiste për Integrim


4.85%


0

Qarku i Dibrës


Partia Demokratike Partia Socialiste


49.44% 30.81%


4 2


Jemin Gjana Sadri Abazi


Sherefedin Shehu Qemal Minxhozi


Bedri Hoxha


Selami Xhepa


Lëvizja Socialiste për Integrim


5.31%


0


Qarku i Kukësit


Partia Demokratike Partia Socialiste


59.66% 19.3%


3 1


Flamur Noka Asllan Dogjani


Besnik Dushaj


Fatos Hoxha


Partia Socialdemokrate


10.96%


0


Qarku i Lezhës


Partia Demokratike Partia Socialiste


43.49% 30.08%


4 3


Edi Paloka Gjok Jaku


Mark Marku Gjovalin Kadeli


Pavlina Hoti Armando Prenga


Rajmond Hoxha


Qarku i Shkodrës


Partia Demokratike Partia Socialiste


46.19% 32.06%


7 4


Jozefina Topalli Ilir Beqja


Astrit Bushati Tom Doshi


Arenca Trashani Ndue Kola


Gëzim Dibra Astrit Beci


Gjok Uldedaj


Paulin Sterkaj


Nadue Paluca


Qarku i Vlorës


Partia Demokratike Partia Socialiste


27.69% 43.1%


4 6


Astrit Patozi Arben Isaraj


Ardian Kollozi Luiza Xhuvani


Leonard Demi Arben Malaj


Kreshnik Çipi Shpëtim Idrizi


Eltar Deda


Fatmir Toçi


Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut


6.71%


1


Vangjel Dule


Partia “Demokraci dhe Integrim”


4.21%


1


Tahir Muhedini


Qarku i Korçës


Partia Demokratike Partia Socialiste


42.29% 43.62%


6 6


Ridvan Bode Ben Blushi


Gjergji Papa Pandeli Majko


Ledina Aliolli Mimi Kodheli


Edmond Spaho Alfred Dalipi


Fatbardh Kadilli Arben Ahmetaj


Ismail Hoxha Olta Xhaçka


Qarku i Gjirokastrës


Partia Demokratike Partia Socialiste


35.8% 48.35%


2 3


Genc Ruli Arta Dade


Spiro Ksera Vangjel Tavo


Ethem Ruka


Qarku i Fierit


Partia Demokratike Partia Socialiste


31.72% 49%


6 9


Sokoll Olldashi Gramoz Ruçi


Ilir Bano Ermelinda Meksi


Mesila Doda Albert Çaçi


Enkelejd Alibeaj Fatos Tushe


Vasillaq Ngresi Armando Subashi


Fatos Beja Bashkim Fino


Ervin Koçi


Arben Çuko


Piro Lutaj


Lëvizja Socialiste për Integrim


5.73%


1


Dritan Prifti


Qarku i Beratit


Partia Demokratike Partia Socialiste


25.89% 48.22%


2 5


Genc Pollo Erion Braçe


Mehmet Xheka Fidel Ylli


Ermonela Velaj


Marko Bello


Eduart Bejko


Lëvizja Socialiste për Integrim


11.73%


1


Nasip Naço