Partia Demokratike akuzoi dje kryetarin e Bashkis s Tirans, Edi Rama, se ka ln pas dore institucionin q drejton. Deputetja demokrate, Lajla Pernaska, n nj deklarat pr shtyp shprehu shqetsimin se “Tirana ka 3 vjet pa kryetar bashkie”. N emr t PD-s, Pernaska deklaroi se Rama ka braktisur detyrn e kryebashkiakut dhe tashm merret me pun t tjera, q nuk kan t bjn me kryeqytetin. “Qytetart kan par Ramn t merret me shum probleme, me greva urie, bllokim rrugsh, por jo me Tirann. E vetmja gj q Rama bn pr Tirann, sht ndonj foto asti para ndonj kanali”, - tha Pernaska. Ajo shtoi se fotot e astit pran ekskavatorve nuk i gnjejn dot qytetart e Tirans. “Praktikisht, qyteti i Tiranes nuk ka kryetar bashkie. N kto tri vite qytetart e Tirans e kan par z. Rama t merret me gjithka tjetr, por jo me problemet me t cilat ballafaqohen do dit qytetart e Tirans. Nj foto e astit e z. Rama pran nj kanali apo ekskavatori, si ka qejf t dal ai, nuk i gnjen dot qytetart e Tirans. Kryetari i bashkis e ka bojkotuar trsisht qytetin", - u shpreh ajo. Sipas znj. Pernaska, “qytetart e Tirans e kan par z. Rama n turin e tij parazgjedhor "Dialog me Shqiprin", n turin e tij paszgjedhor pr t qndruar si kryetar i Partis Socialiste, duke organizuar protesta, greva urie, duke bllokuar akse rrugsh. Qytetart e Tirans e kan par z. Rama t loboj kundr liberalizimit t vizave dhe integrimit t Shqipris, por nuk e kan par at t’u shrbej atyre si kryetar bashkie”.